VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Tonya’da tepki dinmiyor

DAHA FAZLA RESİM İÇİN TIKLAYINIZ!
(Açılan sayfada resmin üzerine tıklayarak büyütünüz)

Tonya’da tepki dinmiyor

Tonya´da çimento fabrikası ve taş ocaklarına karşı miting düzenlendi

Miting alanını dolduran özellikle yaşlı bayanlar mikrofonu ellerine alarak, çimento fabrikasını Tonya’ya asla kurdurtmayacaklarını belirttiler.

“Bulu da yersin lahana”

Trabzon’un Tonya İlçesinde çimento fabrikası ve taş ocaklarının çevresel etkileri dolayısıyla Çevre Platformu (TÇP) tarafından miting düzenlendi.

Tonya Cumhuriyet meydanında yapılan mitingde özellikle genç ve yaşlı bayanların söz alarak, “Biz Tonya’da tarım ve hayvancılıkla geçimimizi sağlıyoruz. Çimento fabrikası bu doğal ortamı bozduktan sonra biz Tonya’da nasıl tarım yapacağız. Biz Tonya’da işe, aşa, yola v.b karşı değiliz. Ama Tonya’yı böyle mahvedecek bir projeye hayır diyoruz. Gelsinler tekstil fabrikası veya başka bir fabrika kursunlar” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Trabzon’da her gittiği yerde Tonya’ya eczane gibi Çimento fabrikası kuracağını belirten konuşmacılar, “Sayın bakan neden Tonya’ya gelip de bu kadar temiz ve doğayı mahvetmeyecek bu fabrikayı bu halka anlatmıyor. Biz bunu kendisinden bekliyoruz.”diye konuştular.

Tonya Belediye Başkanı Ahmet Kurt’a da atıfta bulunan konuşmacılar, başkan bu işin peşini bıraksın, bu halkın isteklerini görsün. Ayrıca yarın hemen Ak Parti Tonya Teşkilatı da istifa etsin. Nedir bu Tonya’ya çektirdikleri. Biz böyle çok rahatız, bizi ölüme götürecek bu fabrikayı asla istemiyoruz. Yıllardır her evde bir Zonguldak kömür ocağı hastası vardı. Şimdi de hepimiz zehir soluyarak hasta mı olalım” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

ÇED raporunun para verilerek hazırlatıldığına dikkat çekilen açıklamalarda Bakan Bayraktar’ın fabrikada çalıştırılacak işçi sayısının 800 ve üstü olacağının gerçeği yansıtmadığını, aksine burada ÇED raporunda belirtildiği gibi 170’e yakın bir personelin çalıştırılabileceği ifade edildi. Tonya’dan alınacak işçilerin ise, basit işlerde çalıştıracaklarını belirten konuşmacılar, “hepimizi kandırıyorlar. Bunlara asla inanmayalım” dediler.

Doğu Karadeniz Çevre Platformu sözcüsü İnşaat Yüksek Mühendisi Sami Koç, ÇED raporu ve teknik konularda Tonyalıları bilgilendirdi. Bizler yasa dışı insanlar değiliz. Tamamen demokratik yöntemlerle hayatını savunan Tonyalıların gayretini görmezden gelmeyiniz. Şu nokta çok iyi bilinmeli ki, yaşam alanlarımızı şirketlerin ve yerli işbirlikçilerinin sofrasına sunmayacağız. Fabrikaya dışarıdaki Tonyalılar karşı çıkıyor, Tonya’daki insanlar karşı çıkmıyor. O zaman bugün bu mitinge gelen insanlar, bu kalabalık nedir? Tonya’lı olmanın içerisi dışarısı mı var. Dışarıda yaşayanında kalbi burada atar. Memlekete hasreti vardır. Senede bir ay, bir gün, bir saat gelir. Hiç önemli değil. Çobanlık yaptığı merada nefes alır, hatıraları canlanır, vasiyet eder; beni köyüme, hatıralarımın, ailemin yanına defnedin diye. Gelin birlikte el ele verelim hırslarımızı bir kenara koyalım bilim ile memleketi bir turizm cennetine dönüştürelim. Boşuna dememişler ‘Gez dünyayı gör Tonya’yı’ diye.

Tonya’nın güzel coğrafyasını değerlerini kaybetmeyelim. Yol yakınken çimento sevdasından vazgeçiniz dediler.

Tonyalılara hitap eden diğer sözcüler ise, çimento fabrikasının ilçenin doğal yapısına kastedecek ve onlarca taş ocağı girişimiyle karşı karşıya olduklarına dikkat çekerek, Tonya´nın doğal yapısının korunmasını istediklerini vurguladılar.

TÇP daha önce 16 taş ocağı ve çimento fabrikasına karşı imza kampanyaları düzenlemiş ve yaklaşık 3500 imzayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ulaştırılmak üzere Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim etmişti.

 DAHA FAZLA RESİM İÇİN TIKLAYINIZ!
(Açılan sayfada resmin üzerine tıklayarak büyütünüz)

Muhammet TAŞ

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 27 Ocak 2013, 13:29 tarihinde Ekonomi, Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar