VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Trabzon’da Mevdudi ve Cemaat-i İslam Konuşuldu

Trabzon’da Mevdudi ve Cemaat-i İslam Konuşuldu

Trabzon’da, Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya’nın sunumuyla Mevdudi ve Cemaat-i İslam hareketi konuşuldu.

Özgür-der Eynesil Temsilciliği ve Akçaabat İlim Yolcuları Derneği‘nin organize ettiği ‘İslami Mücadele de Öncü Şahsiyetler ana başlıklı konferanslar serisinin dördüncüsünü ‘Mevdudi ve Cemaati İslami’ konusuyla Özgür-der Genel Başkanı Rıdvan Kaya sundu.

Uğur Şener’in sunuculuğunda başlayan program Ahmet Seyis’in Kuranı Kerim tilavetiyle devam etti. Sunumunu yapmak üzere Özgür-der Genel Başkanı Rıdvan Kaya kürsüye davet edildi.

İhya ve Tecdid hareketlerinin öneminden bahseden Rıdvan Kaya, Mevdudi’nin 1903 yılında Haydarabad’da başlayıp 1979’da tedavi için gittiği Amerika’da vefatıyla sona eren İslama adanmış ömrünü kronolojik olarak anlatarak konuşmasına başladı.

Mevdudi ve Cemaati İslami değerlendirmesi yapan Rıdvan Kaya şunları söyledi;

1-Başarı ve Başarısızlık: Görece bir durum olduğundan bahseden Kaya, Cemaatin zamanla sınırlı hale gelen büyümesi, Mevdudi’nin dünya çapında kabul edilecek karizmatik bir imaj inşa etme noktasında bir başarısızlık söz konusu iken, Cemaati tesis etmedeki başarısı ve çağdaş İslamcı düşünce içerisindeki fikirleri açısından göreli bir başarı atfetmektedir.

2- Sapma: Cemaati İslami kurulduğunda hareket planı olarak;1-Müslüman fertlerin hayat ve zihinlerinin yeniden şekillendirilmesi 2-Fazilet sahibi insanların yetiştirilmesi ve teşkilatlandırılması 3-Sosyal reform 4-Hükümetin ve siyasi yapının yeniden şekillendirilmesi gibi program benimsenmesine rağmen 1951 seçimlerinde ‘salih’ adayların desteklenmesi şeklinde aktif politika macerasına başlıyor.

3-Koşullara Uyarlı Demokrasi Anlayışı: Mevdudi’nin demokrasiye dair yaklaşımı önce red, bilahare kayıtlayarak ve sentezleyerek kabul ve nihayet tümüyle sahiplenme. Kurani kavramların netleşmesi ve özgün kimliklerine kavuşturulması noktasında gayet tutarlı ve titiz çabalar sarf etmiş Mevdudi’nin siyasal kavramların kullanımında eklektik tavrının önemli bir zaaf olduğu kesindir. Mevdudi’nin demokrasiyi Çoğunluk diktası şeklinde tanımlayarak reddettiği dönem Müslümanların açık bir azınlık oluşturdukları bölünme öncesi Hindistan dönemidir. Demokrasiyi tamamen sahiplendiği ortam ise İslami devletin ütopya halini aldığı ve artık Cemaatin kendisini tümüyle siyasette yer bulma zorunluluğuna kilitlemesiyle şekillenir.

4-Kişi merkezli anlayış: Otoriter ve mutlakıyetçi yönetim anlayışı da Cemaat’in istişare temelinde yürüyen bir organizasyon olması önünde kuvvetli bir engel teşkil etmiştir.

5-Evrensellik: Cemaati İslami Pakistan’ı öncelemekle beraber Mevdudi’nin evrensel iddiaları doğrultusunda ümmet duyarlılığı ve bağlantılarını hep gözeten bir hareket oldu.

6-Adanmış Bir Hayatın Örnekliği: Özetle Cemaati İslami deneyimini ideolojik kalkışlı bir yönelimin politik harekete dönüşmesi şeklinde tanımlayabiliriz.1903 ‘te Haydarabad’da başlayıp yoğun bir tempoyla süren ve 1979’da Amerika’da bir hastane odasında son bulan hareketli ve hararetli yolculuğu en kısa biçimiyle ’adanmış bir hayat’ olarak tanımlayabiliriz. Tüm zaafları, eksileri, artıları ve katkılarıyla mücadele dolu bir hayatın ardından kalan miras bize aittir.1953’te kadiyani meselesi üzerine patlak veren olayların ardından idam cezasına çarptırıldığında kararı büyük bir metanetle karşılaması ve arkadaşlarının tüm ısrarlarına rağmen merhamet dilemeyi reddetmesi yol gösterici olması açısından önemlidir diyerek sözlerini tamamladı.

Program soru cevap faslından sonra sona erdi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 20 Şubat 2013, 10:32 tarihinde Dünya, Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar