VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Trabzon Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci oldu

imam-hatip-yarisma-2013

Trabzon İmam Hatip Liseleri Arası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma İl Birinciliği Yarışması Trabzon’da yapıldı

İl ve ilçelerle birlikte 12 imam hatip lisesinin katıldığı Kur’an-ı Kerim-i güzel okuma İl birinciliği yarışmasında Trabzon Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Bekir Yıldız birinciliği elde etti.

16 Mart 2013 Cumartesi günü saat:10.00’da Trabzon Fen Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen yarışma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Açılış konuşmasını Trabzon Anadolu İmam-Hatip Lisesi müdür vekili Muhittin Sarıkurt yaptı. Trabzon’un en köklü eğitim kurumlarından biri olan Trabzon İmam Hatip Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi ailesi olarak çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Sarıkurt, ilçelerden gelen öğretmen ve öğrencileri ağırlamaktan onur duyduklarını belirtti. Müdür vekili Muhittin Sarıkurt konuşmasının devamında, “Kur’an-ı Kerim manevi bir ziyafet sofrasıdır. Bu sofraya oturanlar ruhlarını doyururlar. O kalplerimizin cilasıdır. O’ndan mahrum kalpler karanlığa mahkûmdur. Bu mübarek kitap cahiliye toplumundan insanlığın iftihar tabloları diyebileceğimiz Ashab-ı Güzin-i çıkartmıştır. İçimizdeki çölleri yeşerten bereketli yağmurdur Kur’an. O’nun olduğu her yerde bolluk ve bereket vardır. O’nun rahmet iklimindeki dallar yeşerir, sonra da meyveye durur. Kur’an harap olmuş ruhları imar ve inşa eder. Kur’an okumak Sevgili (Allah) ile konuşmaktır. Hayatın en zevkli demleridir Kur’an’la geçen dakikalar. Bugün burada herkesin kazanacağı, kaybedeninin olmayacağı bir yarışma izleyeceğiz. Onun içindir ki bu yarışma, hiç kimsenin rakibinin kaybetmesini arzulamadığı bir sevgi ve muhabbet yarışıdır” şeklinde konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç da, “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma yarışması vesilesiyle burada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladığı konuşmasında, “12 yıllık zorunlu eğitime geçişle birlikte imam hatip liselerimiz eskiden olduğu gibi, hem o kuvvetli güzelliğine, hem de sayıca çoğalma imkânına yavaş yavaş kavuşacak inşallah. Zor ve zahmetli günler geçiren bu okullarımızda, güzel yavrularımızın; hem ilim tahsil ederken, hem de dini terbiyelerini alma konusundaki gayretleri nedeniyle, o meşakkatli süreçte gayret gösteren, emek sarf eden her kim varsa onlara da buradan teşekkürle, minnetle yad etmek gerektiğini düşünüyorum. Başta imam hatip liselerini koruma ve yaşatma derneği olmak üzere, Sayın valimizden, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızdan aldığımız destekle, Trabzon’umuzda inşallah imam hatip liselerimizin sayılarını çoğaltmak, mevcutlarının fiziki koşullarını iyileştirmek konusundaki çabalarımızın zaman içerisinde gayretli bir neticeye ulaşacağını, bütün bu maksadın da, yavrularımızın milli ve manevi değerlerine bağlı, benimseyen, akademik anlamda da, ilmi anlamda da en iyi yetişen çocuklar olması; bütün gayretin, amacın bu olduğunu da ifade etmek istiyorum. Bu okullarımızda yetişen çocuklarımız, aldıkları terbiye ile bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonra da, hayatın her alanını güzelleştireceklerinden, güzelleşmesine katkı sağlayacaklarından hiç şüphemiz yoktur” dedi.

Programda son konuşmayı Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu yaptı. Başkan Gümrükçüoğlu konuşmasında, “Nezih bir ortamda çok kıymetli dostlarla birlikteyiz. Şunu sizlerle paylaşmak istiyorum. İnsanlık tarihinde, zulüm hiçbir zaman payidar olmaz. Bu memleket bir çifte standardı yaşadı. İmam hatip liseleriyle birlikte diğer meslek liselerinin de bir çifte standarda tabi tutulmasıyla birlikte, eğitimde fırsat eşitliğini, temel hak ve hürriyetlerini ayaklar altına alan bir dönem geçirdik. Ama ifade etmeye çalıştım. Zulüm payidar olmaz. Adaletin, hürriyetin, Kur’an-ı Kerim’in asıl sahibi Yüce Allah’tır. Bu necip millet, hürriyet, temel insan hak ve özgürlükleri diyerek demokrasi içinde, seçme ve seçilme hürriyeti içinde, işte o temel insan hak ve hürriyetlerini gerçekleştirme yolunda olanlara yetki verdi. Bu demokrasi mücadelesi ile bütün meslek liselerimizdeki evlatlarımızın da diğer evlatlarımız gibi, fırsat eşitliği içinde Allah’a şükür yeniden Türkiye’nin, insanlığın, vatanımızın hizmetinde olmasını nasip etti. Nasip eden Allah’tır. Bizim için meslek liselerinde, normal liselerde, fen liselerinde, imam hatip liselerinde okuyanlar da aynı; hepsi evlatlarımız. Hepsinin bu ülkenin geleceği olduğunu biliyoruz. Eğitimde üstün gayret gösteren herkese şükranlarımı sunarken, Trabzon Belediyesi’nin tüm Trabzon halkının, öğrencilerinin ve Milli Eğitiminin emrinde ve hizmetinde olmaktan gurur duyduğunu, iftihar ettiğini huzurunuzda söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü’nün liseler arasında düzenlediği “Hz. Peygambere Mektup” adlı yarışmada il birincisi olan Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Rahime Betül Topcu’nun muhteşem sunumunun ardından, Jüri başkanlığını Trabzon İl Müftü Vekili Hasan Güneş’in yaptığı, Trabzon imam hatip liseleri arası Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma İl birinciliği yarışmasına geçildi.

Trabzon merkez ve ilçelerden 12 imam hatip ve anadolu imam hatip lisesinin katıldığı yarışmada dereceye giren ve yarışmaya katılan tüm öğrencilere çeşitli hediyeler ve ödüller verildi.

Yarışma sonunda 94,4 puanla birinciliği elde eden Trabzon Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Bekir Yıldız’a ödülünü Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 92,55 puanla ikinci olan Akçaabat Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Ertuğrul Peker’e ödülünü İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, 91,65 puanla üçüncü olan Sürmene Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Mustafa Turgut’a ise ödülünü, Diyanet İşleri Başkanlığı emekli daire başkanı Şükrü Öztürk verdiler.

Yarışmaya katılan diğer öğrencilere de verilen hediyelerin ardından Jüri üyelerine ve okulların müdürlerine de ayrıca Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu tarafından plaket verildi.

Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. Program sonrası Trabzon Anadolu İmam-Hatip Lisesi pansiyonunda misafirlere yemek ikramında bulunuldu.

Programa, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, Trabzon İl Müftü Vekili Hasan Güneş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Köse, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Zekeriya Taşan, Diyanet İşleri Başkanlığı emekli daire başkanı Şükrü Öztürk, Çaykara İlçe Müftüsü Ali Fuat Baycan, okul müdürleri, Trabzon A.İ.H.L Okul Aile Birliği Başkanı Abdullah Yaylı, öğretmenler, öğrenciler veliler katıldılar.

GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYINIZ!

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 16 Mart 2013, 23:31 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar