ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Trabzon’da “Cami ve Gençlik” Konulu Konferans Düzenlendi

camivegenclik

Trabzon’da “Cami ve Gençlik” Konulu Konferans Düzenlendi

Camiler ve Din görevlileri Haftası münasebetiyle Trabzon İl Müftülüğü tarafından “Cami ve Gençlik” konulu konferans düzenlendi.

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşler Yüksek Kurulu Emekli Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük’ün konuşmacı olarak katıldığı konferansa; Vali Yardımcısı Şükrü Kara, İl Müftüsü Keramettin Demir, KTÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, vaizler, şube müdürleri, emekli ve çalışan din gönüllüleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Merkez Ortahisar İlçesi Çarşı Camii İmam -Hatibi Yusuf Ziya Hacıahmetoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda İl Müftüsü Keramettin Demir, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın önemine dikkat çekerek, kısa bir açılış konuşması yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” nedeniyle her yıl farklı bir konunun belirlendiğini belirten Trabzon İl Müftüsü Demir; bu yıl ki temanın ise “Cami ve Gençlik” olarak belirlendiğini ifade etti.

Demir, “Camilerimiz ibadet edilen mekânlardır. Cami ile cemaati ve cami ile din gönüllüsü arkadaşlarımızı birbirinden ayırmak doğru değildir. Camisiz cemaat düşünülemediği gibi cemaatsiz bir cami de düşünülemez. Cami sadece dört duvar,  bir kubbeden müteşekkil değildir. Camiler bu milletin şanlı tarihine kök salmış ulu çınarlardır. Camiler bir kalp mesabesindedir. Vücuttaki kalp nasıl kirli kanı temizliyor, temiz kan pompalıyorsa camilerimizde dünya meşgaleleriyle meşgul olan o insanları bünyesine çekiyor, temizliyor. Camide yapılan vaazu-nasihatlerle, okunan Kur’an-ı kerimler ile, yapılan ibadetler ve dualar ile insanlar manevi açıdan temizleniyor. Camide anlatılan, yaşanılan İslam, eğer tam manasıyla evlerimize, işyerlerimize, sokaklarımıza taşınmış olsa hepimizin şahit olduğu bir takım olumsuzluklar yaşanmaz” dedi.

“Cami ve Gençlik” temasının seçilmesi çok isabetli olmuştur”

“Cami ve Gençlik” temalı konferans ile devam eden ve yaklaşık bir saat süren konuşmasında Prof. Dr. Raşit Küçük, camilere ve gençlere verilmesi gereken önem üzerinde durdu. Küçük, “Diyanet işleri Başkanlığınca bu yıl “Cami ve Gençlik” temasının seçilmesi çok isabetli olmuştur. Çünkü bu iki tabir birbirine çok iyi yakışan ama bu dönemde de noksanlığını en çok hissettiğimiz iki kelime. Hangi din olursa olsun, bir dinin mabedi son derece kutsaldır, son derece önemlidir” dedi.

“Camilerimiz, mescitlerimiz çok önemlidir”

Küçük, “cami toplayıcıdır, toplanılan mekândır. İbadet için bir araya gelinen mekânın adıdır. Camiler, içinde ibadet edilen, Allah’ın adının anıldığı mekânlardır. Bu sebeple sevgili Peygamberimiz camilerin, mescitlerin Allah’a en sevimli gelen mekânlar olduğunu beyan buyurmuştur. İslam’da cemaatle namaz kılmanın sevabı tek başına kılınan namazdan daha üstün olduğu kabul edilen bir gerçektir. Cami bir Müslüman şehrin merkezidir. Medine site devletinde cami öncelikle imar edilmiş ve insanların rağbet ettiği mekan haline gelmiştir” dedi.

“İyi yetiştirilen bir gençlik önemli başarılara imza atar”

Prof. Dr. Raşit Küçük konuşmasının devamında, “İyi yetiştirilen bir gençlik, kendisine imkan verildiğinde bir çok meseleyi çözebilecek heyecana, dinamizme, fiziksel beceriye sahip olduğu gibi önemli başarılara imza atabilecek yeteneklere de sahiptir. Önemli olan gençlerin bu kabiliyetlerini keşfedip, onların gelişimine katkı sağlamak,, onlara görevler vererek, sorumluluk bilincini aşılamaktır. Memleketini, ülkesini, şehrini, sokağını tahrip eden gençlerden kurtulmak istiyorsak bunları yapmak mecburiyetindeyiz. Bu aslında, Müslüman olarak bizim üzerimize bir vazife olarak yüklenmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Gençler, İslam’ın çağrısını yaşlılardan önce kabul etmişlerdir”

Gençlerin İslam’ın çağrısını yaşlılardan önce kabul ettiklerini belirten Küçük, “Gençlere hakikaten genç olarak bakmalıyız. Onlara gençliğin gereği olan şeyleri öğretmeli, çünkü gençler İslam’ın çağrısını, yaşlılardan önce ve daha büyük bir iştiyakla kabul etmişlerdir. Büyük başarılar tarihte hep gençlerden başlamıştır. Fatih Sultan Mehmet buna en güzel örnektir. Bizler gençlerimize Hz. Ali (r.a)’yi, Muaz b. Cebel’i vb. Resulüllah (s.a.s.) Efendimizin yanında bulunan gençleri örnek almalarını sağlamalıyız” şeklinde konuştu.

Trabzon İl Müftülüğü tarafından düzenlenen konferans, Vali Yardımcısı Şükrü Kara’nın Prof. Dr. Raşit Küçük’e plaket takdim etmesi ve hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.

11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 17 Ekim 2014, 17:37 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar