ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Trabzon’da Kutlu Doğum coşkusu…

trabzon kutlu dogum

Fotoğraflar “facebook” sayfamıza yüklenmiştir…
(Facebook sayfamızdaki paylaşımlarımız arkadaş listemizdeki kişilere açıktır. Arkadaş listenizde yok isek istek gönderebilir, paylaşımlarımızdan haberdar olabilirsiniz…)

Trabzon’da Kutlu Doğum coşkusu…

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Trabzon’da düzenlenen kutlu doğum programına on binden fazla Trabzonlu katıldı. Hayri Gür Spor Salonunda düzenlenen kutlu doğum programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, vatandaşın yoğun ilgisinin Hz. Peygamber sevgisinden kaynaklandığını belirterek, “Yüreği Peygamber sevgisiyle dolu olan Trabzonlulara selam olsun” diye söze başladı.

Peygamber sevgisinin ve onun kutlu doğumunun parçalanmış yürekleri birleştireceğini kaydeden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bu yılın teması olan ‘Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet’ başlığı altında sürdürdüğü konuşmasında günümüz toplumunun samimiyeti unuttuğunu, gösteriş ve yapaylığa esir olduğunu belirtti. İslam dünyasının sorunlarının kaynağında da samimiyetsizliğin olduğunu vurgulayan Başkan Görmez’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle;

“Bugün yeniden samimiyeti hatırlamaya ihtiyacımız var…”

On dört asır önce nasıl ki Efendimiz geldi parçalanmış yürekleri birleştirdi. Bugün de onun kutlu doğumu bölünmüş, parçalanmış yürekleri birleştirsin. Onun hayatı samimiyetten ibaretti. Biz bugün samimiyetimizi kaybettik. Onun sevgisinin yanında dünyalıkların sevgisi girdi. Amellerimize riyalar karıştı. Gösteriş dünyasının içinde yaşamaya başladık. O yüzden bugün yeniden samimiyeti hatırlamaya ihtiyacımız var.

“Samimiyeti kaybettiğimiz için bugün İslam diyarının başkentlerinden ateşler yükseliyor…”

İnsanların birbiriyle olan ilişkileri yara aldı. Kardeş kardeşin kuyusunu kazmaya başladı. Onun cennete giden yolunu kesmeye başladı. Samimiyetimizi kaybettiğimiz için kardeşlerin kalpleri arasına şeytanlar girdi. Samimiyetimizi, iman kardeşliğimizi kaybettiğimiz için Bağdat’tan bugün ateşler yükseliyor. Samimiyetimizi kaybettiğimiz için Şam’dan dumanlar yükselmeye devam ediyor. Varil bombalarıyla Müslüman çocuklar katledilmeye devam ediyor. Üstelik burada ölenler de Müslüman katledenler de Müslüman. Samimiyeti kaybettiğimiz için İslam diyarının başkentlerinden ateşler yükseliyor. Mazlum milletlerin umudu olan bu milletin kalpleri arasına nifak girdi. Gelin hep birlikte samimiyeti, kardeşliğimizi yeniden hatırlayalım. Peygamberimizin bu kutlu doğumunda yüreklerimiz arasındaki samimiyeti, birliği ve beraberliği yeniden inşa etmek için çalışalım. Samimiyetin yeniden tesisi için bir hafta boyunca ‘Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet’ diyeceğiz.

“Peygamberin hayatını hayatımıza örnek alarak ona karşı samimiyetimizi göstermeliyiz…”

Peygamber Efendimiz, ‘Din samimiyettir’ buyuruyor. Allah’a karşı samimi olacağız. Allah’a iman eden Allah’a karşı ikiyüzlülük yapamaz. Allah ile olan ilişki ancak samimiyetle olabilir. Kitabına karşı samimi olacaksınız. Kur’an, mezarlıklarda okunması için gönderilmiş bir kitap değildir. Yürekleri yeniden inşa etmek için gelen bir kitaptır. İçinde Kur’an okunan ev cennettir. İçinde Kur’an okunmayan evler harabe gibidir. Evlerimizi harabeye çevirirsek Kuran’a karşı samimi olamayız. Allah’ın peygamberine karşı samimi olacaksınız. Sadece sevmek değil, onu hayatımıza örnek almak suretiyle samimiyetimizi göstermeliyiz. Ona karşı samimi olmak istiyorsak, onun gibi affedici olmalıyız, asla zulmetmemeliyiz.

“Peygambere karşı samimiysek affedici olmak zorundayız…”

Hz. Peygamber Efendimiz Mekke’yi fethetmişti. Hangi Mekke’yi? Kendisini kovan, Bedir savaşında peygamberi ve ashabını Medine’de de rahat bırakmayan, yok etmek isteyen, Uhud Savaşı’yla bir kez daha Medine’yi ortadan kaldırmak isteyen, Hendek Savaşı’yla efendimizi ortadan kaldırmak  isteyen Mekke’yi… Herkes endişe içindeydi. Herkes başına geleceği görüyor gibiydi. Ama o Kâbe’nin yüksek yerine çıktı şöyle dedi; ‘Ey Mekkeliler bugün size kınama dahi yoktur’ Peki biz bugün birbirimize karşı affedici olabiliyor muyuz? Peygambere karşı samimiysek affedici olmak zorunda değil miyiz?

“Bilgi bir tarafa bırakılarak toplumlar algılarla yönetilmeye başlandı…”

Bugün öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, dünya samimiyetini kaybetti. Dünya yapay, suni ve sanal bir hale geldi. İnsan kendi özünü kaybetti. Yeryüzü yapaylaştı, hakikat perdelendi. Nereye bakarsak bakalım, imaj, reklam, propaganda hakikatin önüne geçti. İnsanlık özünü kaybetmeye başladı. O yüzden ‘Din samimiyettir’ diyoruz. Bu samimiyeti yeniden inşa etmek zorundayız. Hz. Peygamber, Medine’ye hicretten önce Akabe’de sahabeden biat aldı. Aldığı sözlerden biri şuydu; ‘Her Müslümana karşı samimi olacağıma söz veriyorum. Aldatmayacağım, ikiyüzlü davranmayacağım, ona kalbimi ve gönlümü açacağım’

“Bu medeniyetin özü samimiyettir…”

Hz. Peygamber bu anlayışla, bu sözlerle büyük bir medeniyet kurdu. Resulü Ekrem’in en büyük mucizesi, yeryüzünün en bereketsiz topraklarında, çöllerinde, bedevi bir topluluktan dünyaya örnek en medeni toplumu oluşturmasıdır. Ömer onu öldürmeye gelmişti. Onu öldürmeye gelenler onda hayat bulmuştu. Hz. Ömer Efendimizin rahle-i tedrisinden geçtikten sonra kıyamete kadar adaletiyle yad edilecektir. Hz. Ebubekir, Hz. Osman, Hz. Ali onun rahle-i tedrisinden geçtikten sonra birer örnek oldular. Veda hutbesinde Efendimiz yüz bin sahabeye seslendi. Bunlardan sadece on bini Arabistan topraklarında medfundur. Geri kalan doksan bin sahabe dünyanın her yerinde İslam’ı anlatmıştır. Nerelerde medfun olduklarını bilemiyoruz. Bastığınız topraklar onların ayak izini taşıyor. İşte onun en büyük mucizesi yetiştirdiği toplum ve kurduğu bu medeniyettir. Onun kurduğu medeniyet, bir samimiyet medeniyetidir. Kardeşliğin, ihsanın medeniyetidir. Onun kurduğu medeniyette aldatan da aldanan da olamaz.  Onun kurduğu medeniyette insanlar Allah’ın huzurunda tarağın dişleri gibi eşittir. Onun kurduğu medeniyette sahte ilişkiler yer alamaz. İnsanlar arasındaki en büyük ilke sadakattir. Mümin yalan söylemez, gönül incitmez.

“Allah çocuklarımızın yüreklerinden kıyamet sabahına dek Peygamber sevgisini almasın…”

Bugün İslam dünyası samimiyeti kaybettiği için zor bir süreçten geçiyor. Bugün İslam dünyasında yaşananlar çocuklarımıza gelecek vaat etmiyor. Kur’an bize ‘ancak müminler kardeştir’ diyor, ama bizler başkalarının ürettiği silahlarla birbirimizi öldürüyoruz.

‘Allah’ın ipine sarılın’ diyor, bizler kardeşimizin cennete giden yolunu kapatıyoruz.

İslam her şeyden önce iman eksenli bir toplum inşa etmeyi bizlere emretmiştir. Allah çocuklarımızın yüreklerinden kıyamet sabahına dek Peygamber sevgisini almasın.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon İl Müftüsü Keramettin Demir  ve çok sayıda vatandaşın katıldığı program, gül takdimi ile sona erdi.

11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 15 Nisan 2014, 13:03 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kültür Sanat, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar