VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Vakfıkebir Körez Mahalle Mezarlığında Arife Günü Toplu Kur’an Okundu, Dualar Edildi

MAHALLE MEZARLIĞINDA TOPLU KUR-AN OKUNDU

Vakfıkebir İlçesi Merkez Körez Mahalle mezarlığında Ramazan Bayramı Arifesi günü topluca Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Arife günleri mahalle mezarlığında topluca Kur’an okuma” programı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
Duanın ardından kısa bir konuşma yapan Körez Mahalle Camii İmam Hatibi Mithat Güdü, “Kabir ziyareti, ölüleri rahmetle anma, dua, Allah’tan güzel ölüm isteme, öldükten sonra, kabir hayatının nasıl olacağı ve kabirde nelerle karşılaşılacağı, İnsanın imanlı gitmesinin neye bağlı olduğu, Kabir ziyaretinde nelere dikkat edilmesi gerektiği” konularında vatandaşları bilgilendirdi.
Kabirleri ziyaret esnasında bid’at ve hurafelere karşı dikkatli olunması gerektiğinin de altını çizen İmam-Hatip Mithat Güdü, “Kabirleri ziyaret etmek sünnettir. Ancak, kabir ziyaretlerinde, şirk, küfür, batıl inanç ve benzeri davranışların canlanmasına yol açabilecek hareketleri dinimiz yasaklamıştır” dedi.
İmam Hatip Güdü konuşmasında, “Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) önceleri hurafelere mesnet teşkil etmesin diye kabir ziyaretini yasaklamışsa da, daha sonra, ölülere dua edilmesi ve ölümden ibret alınması hikmetlerine binaen bu yasağı kaldırmış ve kabir ziyaretini teşvik etmiştir. Kabirde hayat vardır. Ölenlerimiz yaşıyorlar. Yalnızca cisim gömleğinden soyulmuşlardır. Ruhları bakidir, hissederler, duyarlar, görürler, üzülürler ve sevinirler. Onlara gönderdiklerimiz ve bağışladıklarımız takdim edilir. Biz hissetmesek de. Onlar bizden uzakta değildirler. Sadece perde ötesindedirler. Yakınlarımızın ölümü durumunda onlara dua göndermek onlara gönderebileceğimiz en iyi hediyelerdendir. Onlar dualarımızdan hissedar oluyorlar ve istifade ediyorlar. Ancak halk arasında yanlış ve mesnetsiz bir uygulamayla, üçüncü, yedinci, kırkıncı veya elli ikinci gecelerde merasim düzenlemek Kur’ân ve sünnette de yeri olmayan davranışlardır. Ölenlerimize göndereceğimiz birer Fatiha’mız varsa, bunu kırkıncı veya elli ikinci gecelerin tekelinden kurtarmalıyız. Dilimiz döndüğü kadar her zaman onlara dua yapmamız, en makbul olanıdır” dedi.
Konuşmasının devamında, “Allah’tan güzel ölüm isteyelim” ifadesini kullanan Güdü,Biz, güzel amel işleyelim, güzel amelde niyetimiz Allah’ın rızasını kazanmak olsun ve Allah’tan güzel ölüm isteyelim. İnşallah güzel ölümle Allah’ın huzuruna gidenlerden oluruz. Peygamber Efendimiz (s.a.v), “Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz” buyuruyor. Ölüm şekillerinin hangisinin güzel, hangisinin zor olduğunu dışarıdan anlayamayız. Trafik kazasında ölmek mi zordur, istirahat döşeğinde ölmek mi zordur; bunu dışarıdan kestirmemiz mümkün olmaz. Bu, kişinin ameliyle de ilgili bir olay değildir. Yani nice güzel amel sahibi kimseler vardır ki, en korkunç kazalarda ölmüşlerdir. Nice kötü amel sahibi kimseler vardır ki, yatakta can vermişlerdir. Ve bilemeyiz ki, beriki yatakta can verirken belki çok acı çekebilir; öteki korkunç görüntülü bir kazada çok rahat can vermiş olabilir” dedi.
İmam-Hatip Mithat Güdü konuşmasını, “Allah, peygamber göndermiş, kitap indirmiştir. Bunlarla kurtuluş yolunu göstermiştir. Bunlara uymadan kurtulmak mümkün değildir. Kurtulmak isteyenin imanı düzgün olmalı, günah, haram ve helal çizgilerine dikkat etmelidir. Dinimize göre ölüm, bir son ve yok oluş olmadığından, yeni bir hayatın başlangıcı olduğundan, insana duyulan saygı ölümle sona ermez. Onun manevi hatırasına duyulan saygı devam eder. Dualarda ve sohbetlerde hayırla anılır, anılmalıdır. İnsanın ölümden sonra da dua ve istiğfara, hayır ve hasenata ihtiyacı vardır. Dünyada iken yaptığı güzel amellerinin mükâfatını ahirette göreceği gibi, geride kalanların onun için yaptığı dua, istiğfar, hayır-hasenatın yararını da görecektir. Dinimizin insana verdiği değerden dolayıdır ki, ölen kimsenin, ayıplarını, suçlarını araştırmak, dedikodusunu yapmak doğru değildir. O artık ameliyle baş başa kalmıştır. Ölenleri hayırla yâd edelim. Ölümden ibret alalım. Ölümü hatırlayalım, ölüme hazırlıklı olalım. İslama uymayan davranışlarımız varsa terk edelim. Allah’ın razı olacağı, ahirette huzura ermemize vesile olacak bir hayatı yaşayalım. Son pişmanlığın fayda vermeyeceğini düşünerek, bilinçli, şuurlu bir dini hayatı, yaşamımızın gayesi yapalım” sözleriyle tamamladı.
Körez Mahallesi Muhtarı Hasan Ömür de “Geleneksel hale gelen mahalle mezarlığımızda topluca Kur’an okuma programının bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdik. İnşallah bundan sonra da devamlılığını sağlayacağız. Biz mezarlıklarımıza çok önem veriyoruz, geçen yıllarda olduğu gibi bu ramazandan önce mezarlığımızı temizlettik. Ayrıca mahalle halkımız da zaten kendilerine ait olan mezarların temizlik ve bakım işlerini zaman zaman yapıyorlar. Bütün bunlardan sonra tek yapmamız gereken topluca Kur’an okumaktı, dua yapmaktı, onu da başardık. Hocamıza ve herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Program sonrası vatandaşlar, uygulamadan çok memnun kaldıklarını belirterek emeği geçenlere teşekkür ettiler.

DAHA FAZLA RESİM İÇİN TIKLAYINIZ!
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 23 Ağustos 2012, 00:38 tarihinde Flash Haberler, Genel, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar