DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR - MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ -
VAKFIKEBİR MÜFTÜLÜĞÜ’NDEN KADINLARA YÖNELİK PROGRAM

Fotoğraflar için tıklayınız…

VAKFIKEBİR MÜFTÜLÜĞÜ’NDEN KADINLARA YÖNELİK PROGRAM

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından kadınlara yönelik olarak “Bilgi ve Değer Bağlamında Kadın; Hz. Hatice Örneği” konulu program düzenlendi.

Video görüntü…

(Videoyu başlattıktan sonra sağ alttaki “Ayarlar” butonundan kaliteyi 1080p seçerek
yüksek çözünürlükte izleyebilirsiniz…)

17 Mart 2017 Cuma günü saat 11.30’da Gençlik Merkezi Salonunda icra edilen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kadın Kur’an kursu öğreticileri tarafından kadınlara yönelik olarak hazırlanan program öncesi kısa bir açılış konuşması gerçekleştiren İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal burada yaptığı konuşmasında, “Toplumun yarısı, diğer bir rivayete göre de yarıdan fazlası kadınlardan oluşuyor. Kadınlara hak ettiği değer veriliyor mu? bana göre verilmiyor. Şöyle bir şey derseniz; ‘hocam bunları bize söylemeyin, zaten biliyoruz; erkeklere söyleyin’ derseniz yanlış yaparsınız. Niye; çünkü erkekleri de kadınları da siz yetiştiriyorsunuz. Kadınlara değer verilmiyorsa kabahatin birincisi size aittir. Hanımların kıymetini, hanımlara da hanımlar öğretecek; erkeklere de hanımlar öğretecek. Bu çocuklar bir yaşa kadar sizin zaten elinizde ham oluyor; şekil vereceksiniz. Şimdi bir şeyi paylaşmak istiyorum ve size de soruyorum. Biz hanım kızımızı, delikanlı oğlumuzu evlendireceğiz; kızımızı verirken nereden başlıyoruz? arabadan, evden, delikanlının dolgun maaşından başlıyoruz. Delikanlının ahlakından sual eden var mı? Maalesef! Biz değerlerimizi aşındırdık; ilk önce oradan başlayacağız. Fazilet timsali hanım kızlara, kızlarımıza fedakar koca olacak delikanlılara ihtiyaç var. Evlilikten maksat; birincisi yuva kurmak, ikincisi topluma adam yetiştirmektir” dedi.

Ardından kadınlar arasında, Kur’an kursu öğreticileri tarafından Kur’an-ı Kerim tilâveti ve mealinin okunmasıyla devam eden programda, Diyanet İşleri Başkanlığınca müftülükler bünyesinde oluşturulan Aile ve Dini Rehberlik Bürolarının tanıtımını konu edinen video ile kadının İslâm’daki değeri ve örnek hanım şahsiyetleri konu alan sinevizyon ilgiyle izlendi. Kur’an Kursu öğreticilerinin ilahi sunumlarının ardından İlçe Müftülüğü Vaizi Hatice Semiz “Bilgi ve Değer Bağlamında Kadın: Hz. Hatice Örneği” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Zâriyat sûresi 56. âyetin meâlini okuyan Vaiz Hatice Semiz, Allah (cc); “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” buyuruyor. Kişinin üst kimliği ‘kul’ demektir. İster kadın, ister erkek olsun insan Kur’an’ın ifadesiyle Allah’a kulluk için yaratılmıştır. Kişi Kur’an’ın rehberliği, Allah Resûlü’nün örnekliğinde bir hayat yaşarsa gerçek manada kul olur. Kadının değeri kul olmakla başlar. Toplumu kadın inşa eder. Toplumu oluşturan bireyleri anne olan kadın eğitir ve yetiştirir. Bir toplumu, bir milleti düzeltmek için kendimizi okumalı, kendimizi donatmalı, düzeltmeliyiz. Hz. Hatice Allah Resûlü’nün tebliğ ettiği İslâm Dini’ne ilk inanan kişi olmanın yanı sıra İslâm davasına varlığıyla, malıyla, her şeyiyle sahip çıkan bir annemizdir. Anne şefkâtiyle, vefâsıyla, sadâkatiyle, iffetiyle ilk âyetin nazil olduğu andan itibaren Allah Resûlü’nün yanında yer almıştı. İslâm zincirinin ilk halkası, ilk inanan Hz. Hatice’dir. Bizler bu zincirin diğer halkaları olarak Hz. Hatice misâli İslâm’a, dinimize sahip çıkarak kendimizi ve bizlere emanet olarak verilen çocuklarımızı İslâm ahlak ve terbiyesi üzere yetiştirmeliyiz” dedi.

Program, Kur’an Kursu Öğreticisi Elvide Karkaç’ın yaptığı dua ile sona erdi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 18 Mart 2017, 21:32 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
Popüler Haberler


DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü Kasım ayı mutat din görevlileri toplantısı... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar