ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşımız

muftukoksalyazi1

Hüseyin KÖKSAL
Vakfıkebir İlçe Müftüsü

MEHMET AKİF ERSOY VE İSTİKLAL MARŞIMIZ

İnsan, en değerli varlık olma payesini, ana rahminde teşekkül etmeye başlaması ile birlikte kazanır ve hayatı boyunca taşır hatta ölümünden sonra da devam eder. Bu insana verilen bir değerdir ve sahibi de Allah’tır. Dinamik hayatta deyim yerindeyse bu ayrıcalığın devamı ve artması yaratana sevgi bağıyla bağlanmaya ve bu sevgiden doğan davranışları sergilemekle imkân bulur.

İnsan varlığına atfedilen kıymetin en somut göstergelerinden biri olan peygamberlik müessesesi, insana insan marifetiyle taşımış olduğu değeri ve üstlenmiş olduğu misyonu uygulamalı olarak göstermek için kurulmuştur.

Peygamberler geleneğinin sonuncusu Hz. Muhammet (sav) de aşınmaya mahkum edilmiş, yok olmaya yüz tutmuş insan onuruna gereken değeri kazandırmak için bilfiil 23 yıl mücadele etmiş ve insanın diğer varlıklardan farklı bir değere sahip oluşunu yüz bini aşkın müslümana irat ettiği son seslenişi ile kesin ve gür bir ifade ile bildirmiştir.  Rengin, ırkın, cinsiyetin ve gücün hatta yaşça büyüklüğün itibar görmediği ilahi rahmet kuşatmasını vurgulamıştır.

İnsan şeref ve haysiyetinin temel göstergeleri olan onurlu bir yaşam ve mülkiyet hakkı din ve vicdan hürriyeti ile evlenip çoğalma ve soyunu devam ettirme özgürlüğü bir dizi ilke ile teminat altına alınmıştır. Sözü edilen özgürlük alanının daraltılması ya da ortadan kaldırılması da kurallara bağlanmıştır. Sebepsiz ve kuralsız hürriyet tahdidi yine kurallar ölçüsünde karşılık bulacaktır.

Millet olarak karşılaştığımız en ağır imtihan özgürlüklerimizi yaşamakta olduğumuz, bütün özgürlüklerin anlam kazandığı vatanımıza reva görülen muameledir. Özgürlüklerin rahatça ifade edilebildiği vatanın böylesi bir durumda savunulması bütün erdemlerin fevkinde değerlendirilmiştir. Hatta vatana karşı, bu ödevini yerine getirmekten uzak duranlar en büyük günahı işlemiş olurlar ki, durumlarını düzeltmeden ölürlerse ebedi cezaya mahkûm olurlar.

İzmir Yunanlılar tarafından işgal edilince İslam’ın bu konudaki hassasiyetini ve vatansız mütedeyyin olunamayacağını Müslüman ecdadımıza anlatmak için olağanüstü durumların en makbul ameliyesi olan vatan savunmasına soyunan Milli Şair Mehmet Akif ERSOY, kendini vatanına ve milletine adayarak büyük bir fedakârlık örneği göstermiştir.

Devrin en parlak okulu Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğrenci iken önce babasını sonra bir yangında evini kaybetmesi ve maddi imkânsızlıklarla boğuşmak zorunda olması, mezunlarına daha iyi iş imkânı sağlayan Veteriner fakültesine geçmesini zorunlu kılmıştır.

Anadolu, Balkanlar, Arabistan ve Arnavutluk’ta mesleğiyle ilgili inceleme ve araştırmalarda bulunmuş, İstanbul Halkalı Ziraat Okulu’nda kompozisyon, Üniversite’de edebiyat dersleri vermiştir.

Milli mücadelenin o buhranlı günlerinde ve milletimizin çaresiz olduğu bir dönemde birçok ilim adamını imrendirecek seviyedeki donanımıyla Anadolu’yu adımlayarak köyleri, kasabaları ve şehirleri dolaşmış; camilerde, köy kahvelerinde ve sokaklarda konuşmalar yapmış ve şiirler söylemiş, hürriyetin azim ve gayretle elde edilebileceğini ifade etmiştir.

23 Nisan 1923’ten sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de milleti temsil etmiş, Avrupa’da gittikçe yaygınlaşan Ulusal Marş geleneğinin bir yansıması olarak işgal altındaki yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak amacıyla Kurtuluş Savaşını sürdüren Büyük Millet Meclisi’nin teklifi ile her bir mısrası İlahi kelamın tefsiri mesabesindeki İstiklal Marşı’nı kaleme almış, fedakâr mücadele ruhunun sözlere ve davranışlara yansıyan karakteri milletimizin teveccühüne mazhar olmuştur. 12 Mart 1921’de Ulusal Marş olarak kabul edilen eser, milletimize Milli Mücadelede cesaret vermekle kalmamış, bütün uluslara mücadele azminin üstesinden gelemeyeceği hiçbir zorluğun olmadığını göstermiştir.

Bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün simgesi durumundaki İstiklal Marşı, her dönemde titizlikle incelenmeli, tahlili yapılmalıdır. Her bir satırında ecdadımızın meşakkat, sıkıntı, açlık, yokluk ve yoksunluğunu görebildiğimiz Ulusal Marşımızla ilgili merhum şairimizin, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” demiş olması hürriyet ve bağımsızlığın Müslüman milletimiz için yaşamaktan daha önemli olduğunu göstermesi bakımından da önemlidir.

Yeni zamanların nesilleri, İslam kültürüyle yoğrulmuş Aziz Milletimizin yaşadıklarını öğrenerek geleceğini bu tecrübe üzerine kurmalıdır. Zamanının müspet ve dini ilimlerinde söz sahibi olan birinin ülke savunması söz konusu olduğunda yapamayacağı şey yoktur tavrını göstermiş olması, dininin ve milletinin doğuştan insanla birlikte olan bağımsızlığa verdiği değeri göstermektedir.

Mehmet Âkif’in kişiliği ile İstiklâl Marşı başta olmak üzere Safahat’taki şiirler özümsenerek okunmalı,  onun kişiliği ve fikirleri kavranmaya çalışılmalıdır. Daha değerlisi eserleri ve yaşantısıyla ortaya koymuş olduğu hayat anlayışına sahip çıkılmalıdır. İstiklal Marşımızın kabul yıldönümü münasebetiyle Milli Şairimiz Büyük Üstat Merhum Mehmet Akif ERSOY’a Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyor, şükran ve minnet sunuyorum.

Hüseyin KÖKSAL

Vakfıkebir İlçe Müftüsü

1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 11 Mart 2014, 00:35 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar