ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
GÜLBAHARHATUN BÜYÜLEDİ

12 mart istiklal marsinin kabulu2015

Fotoğraflar facebook sayfamıza yüklenmiştir…

Video görüntü için tıklayınız…

GÜLBAHARHATUN BÜYÜLEDİ

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle Vakfıkebir Gülbaharhatun Anadolu Lisesi tarafından bir etkinlik düzenlendi.

Vakfıkebir Gençlik Merkezi Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen anma etkinliği saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Etkinliğe Vakfıkebir Kaymakamı Yıldıray Malğaç, Belediye Başkan yardımcısı Ahmet Salih Birincioğlu, Milli Eğitim Müdürü Samim Aksoy, Şube Müdürleri, daire amirleri, Okul Müdürleri, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kadem Sağlam, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Çobanoğlu, Esnaf Sanatkârlar Kredi  Kefalet  Koop. Başkanı Hasan Topaloğlu, Nüfus Müdiresi Gülizar Ocak, Hastane Müdürü Ali Garbetoğlu, Mal Müdürü Ali Sevim, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.

KJAMİLOĞLU: “İSTİKLAL MARŞI MİLLETİN ORTAK MALIDIR”

Vakfıkebir Gülbaharhatun Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Ali Hikmet Kamiloğlu günün anlam ve önemi ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, İstiklal Marşı’nı anlamak ve anlatmak için O’nun hangi şartlarda yazıldığını bilmek ve değerlendirmeleri bu çerçevede yapmak gerektiğine dikkat çekerek, “İstiklal Marşı parçalanan, dağılan, yok olmaya giden bir milletin yeniden doğuşunun ve şahlanışının destanıdır. İstiklal Marşı, ifade ettiği derin anlamlar ve şiir kalitesi bakımından yeryüzündeki diğer milli marşlardan üstün bir konumdadır. O’nun bu üstünlüğü, yüreği vatan ve istiklal sevgisiyle dop dolu bir şairin, milletin ruhunda yer etmiş derin ızdırabın tercümanı olmasından ileri gelir. İstiklal Marşı, Milli Mücadele’nin bütün heybetini ve canlılığını başarıyla yansıtır. O’nun bu başarısındaki en önemli unsur Mehmet Akif’in şahsiyeti ve Milli Mücadele yıllarındaki konumudur. İstiklal Marşı o günlerin heyecanıyla yazılmıştır. Bu yüzden Mehmet Akif, ‘O şiir bir daha yazılamaz. O’nu kimse yazamaz. O’nu ben de yazamam. O’nu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır’ diyerek bu durumu ifade etmiştir ve İstiklal Marşı’nı Safahat’ına almamıştır. İstiklal Şairimizin, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’  diye dua etmesi ise o günlerin, hissiyatımızda ne kadar derin yaralar açtığının ve istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakârlıklar yaptığımızın bir göstergesidir” dedi.

DUYGULU ANLAR YAŞANDI:

Mehmet Akif’in ‘Fikir Dünyası’ adlı sunumun ardından günün anlam ve önemine uygun şiirler okundu. ‘Ya İsitiklal, Ya Ölüm’ adlı oratoryonun ardından İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında ilçe birincisi olan Fevziye Ortaokulu Öğrencisi Sude Naz Koçal İstiklal Marşı’nı bir kez daha okurken, salonda duygulu anlar yaşandı. Ardından, Vakfıkebir İlçesi’nde ortaokullar ve liseler arasında düzenlenen resim, kompozisyon ve İsitiklal Marşı’nı en iyi okuma yarışmasında birinci olan Sude Naz Koçal, Muhammet Fatih Bilgin, Ebru Topal, Semra Hacıfettahoğlu ve irem Karaca ile ikinciliği kazanan Muhammet Ali Bayram, İlayda Kuleyin, Selda Aktaş, Gamze Aydın ve Muhammet Alkin; üçüncülüğü elde edenlerden Özlem Bal, Neva Gül Arifoğlu, Eda Soylu, Nazlı Gül Fil ve Esra Fil’e çeşitli ödüller verildi. (Ziya FİDAYE)

Video Görüntü

 

 

 

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 12 Mart 2015, 16:43 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kültür Sanat, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar