MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” - DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR -
VAKFIKEBİR’DE İCAZET TÖRENİ DÜZENLENDİ

kaanlar icazet2016 (1)

Fotoğraflar “Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir

VAKFIKEBİR’DE HAFIZLIĞINI BİTİREN ÖĞRENCİLER İÇİN İCAZET TÖRENİ DÜZENLENDİ

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü’ne bağlı Hafız Hasan Kaan Kur’an Kursu’nda hafızlığını tamamlayan 8 hafız öğrenci için icazet töreni düzenlendi.

kaanlar icazet2016 (3)

Vakfıkebir Merkez Yeni Cami’de ikincisi düzenlenen icazet töreni, öğrencilerden Hafız Şuayip Yolcu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Bünyamin Bilgin’in okunan ayetlerin mealini sunumu ile başladı. Ardından kursun yöneticisi Seyfullah Hacıfettahoğlu kurs hakkında bilgiler verdi. 2010 yılında Kaanlar Vakfı tarafından yaptırılarak Diyanet İşleri Başkanlığına devredilen ve İlçe Müftülüğüne bağlı olarak eğitim öğretim hizmeti vermeye devam eden Hafız Hasan Kaan Kur’an Kursu’nun, kuruluşundan bu güne onlarca öğrencinin yetişmesine hizmet ettiğini ifade eden Seyfullah Hacıfettahoğlu, yöneticisi olduğu Kur’an kursunda 5 kuran kursu öğreticisi, 1 aşçı, 1 aşçı yardımcısı ile öğrencilerin temizlik ve hizmetiyle ilgilen 2 görevli bulunduğunu; 27’si hafızlığa çalışan öğrenci olmak üzere toplam 56 öğrenci ile eğitim öğretime devam ettiklerini belirtti. Kursta hafızlık eğitiminin yanında Arapça eğitimi ve MEB tarafından okullarında ders veren öğretmenlerce okul derslerine takviye dersler de verildiğini ve böylece öğrencilerin Kur’an-ı Kerim ve hafızlık eğitimlerinin yanında vakit kaybetmeden okullarını devam ettirebildiklerini söyledi.

kaanlar icazet2016 (4)

Selamlama konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, “Kur’an, nazil olmaya başladığı günden beri hıfzedilmeye korunmaya çalışılmış, önceki kitapların maruz kaldığı kötü durumlardan güvende olmasına yönelik birçok tedbir alınmıştır. Bu bağlamda Kur’an yazdırılmış, ezberlenmiş, doğrudan Hz. Peygamber (sav) tarafından açıklaması da yapılmıştır. Kur’an’ın korunacağına dair ilahi garanti, indirilmeye başladığı andan itibaren önce Hz. Peygamber (sav), sonra sahabe tarafından ezberlenmesidir. Bu durum, onun günümüze kadar ulaşmasının da en büyük vesilesidir. Bu aynı zamanda Yüce Allah’ın Kur’an’ı insan vasıtasıyla koruyacağının da ifadesidir” dedi.

kaanlar icazet2016 (6)

Hz. Peygamber (sav)’in hem hafızların ilki hem de Müslümanların ilk müracaat kaynağı olduğunu belirten İlçe Müftüsü Köksal, “Kur’an’ın sonraki nesillere orijinal şekliyle aktarılması dolayısıyla korunması, metninin ezberlenmesi, manasına ve ruhuna da vakıf olunmasıyla gerçekleşmiştir. Bu alanda yılların eksikliği, ihmali ve duyarsızlığı Kur’an’dan kopuk hayatların, mutsuzluğun ve doyumsuzluğun en büyük nedenidir. Bu sakıncaların ortadan kaldırılabilmesi, Kur’an dili Arapçanın Hafızlık eğitiminin içine dahil edilmesi, eğitim binalarının ihtiyaca cevap verecek şekilde düzenlenmesi, eğitimin yöntemlerindeki sorunların çözülmesi, insan unsurunun problemlerine ilişkin çözüm mekanizmalarının oluşturulmasıyla mümkün olabilir” ifadelerinde bulundu.

kaanlar icazet2016 (7)

Hafızlık eğitiminin Vakfıkebir’e yabancı olmadığını, geçmişte bu hizmeti başarıyla sürdürenlerin onlarca, yüzlerce hafız yetiştirerek Kur’an’ın korunmasına yardımcı olduklarını, ve İslam’ın ana referansının bugünlere ulaşmasına önemli katkılarda bulunduklarını, sonraki nesillere de bunu ödev olarak bıraktıklarını hatırlatan Müftü Köksal, “Bugün nüfus yoğunluğuna göre bu hizmetlerin çok ağır yürütüldüğü hepimizin malumudur. Bu alanda büyük bir boşluğu doldurmak amacıyla İlçemizde var olan hayri hizmetlerdeki potansiyeli harekete geçirerek kız çocuklarımızla ilgili büyük bir boşluğu doldurmak için 3700 metrekare alan üzerinde 200 öğrenci kapasiteli kurs ve pansiyon inşaatı, değerli hayırseverlerimizin katkılarıyla hızla yükselmektedir” dedi.

Konuşmasında, erkek çocuklarla ilgili daha önce açılan ve büyük bir ihtiyacı gideren Hafız Hasan Kaan Kur’an Kursu’nun halen eğitim vermeye devam ettiğini ifade eden Müftü Köksal, “Sebep olup katkı sağlayanlardan Mevla’mız razı olsun. Şu anda mezuniyet törenleri için bir araya geldiğimiz bu seçkin öğrenciler de bu kurstan yetişmiş, Kur’an’ın muhafazası için seçilmiş bir nesildir. Büyüklerinin yönlendirmesiyle istidatlarını harekete geçirerek iradelerini ortaya koymuşlar, kuşkusuz ilahi inayet de onlardan yardımını esirgememiştir. Ailelerine kendilerine ve onları yetiştirmek için mücadele eden hocalarına, beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayan başta Kaanlar Vakfı olmak üzere bütün hayırseverlere teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasının sonunda, “Hz. Peygamber (sav) ile başlayıp sahabe dönemiyle kurumsallaşan hafızlık eğitimi için en büyük teşvik Allah kelamını ezberleyerek koruma ve muhtevasıyla amel etmeye vaat edilen mükafattır. Memleketlere hayat verecek, huzur ve mutluluk sağlayacak kaynak Kur’an olduğu için Kur’an’ın sosyal hayatın içinde bulunmasına yönelik yapılan her çalışmaya büyük mükafat vaat edilmiştir” ifadelerine yer veren İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, “1453 Yılında gerçekleşen İstanbul’un fethinin 563. sene-i devriyesinde fetih ruhunu ortaya çıkaran, fatihleri, yetiştiren, gönüllerin fethinde önemli ipuçları veren medeniyetin kaynağına sahip çıkmaya ihtiyacımız var. Dünya imtihanında başarılı olup ahirette bahtiyarlığa erişmek ancak bu şekilde mümkün olabilir” şeklinde konuştu.

kaanlar icazet2016 (5)

Yapılan hayrî hizmetler adına Haseki Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi Enver Osman Kaan ise; “Hafız Hasan Kaan Kur’an Kursu’nun bu ikinci icazet merasiminde bulunmanın sevincini, kıvancını ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu hafızlarımızın yetişmesinde emeği geçen kursumuzun eğitimcisi, hizmetlisi ve tüm personeline gönülden teşekkür ediyoruz; Allah hizmetlerini daim eylesin. Kursumuzun yapılmasında ve devamında, iaşesinde ve ibatesinde katkısı olan tüm hayırseverlere dua ediyoruz. Allah işlerini, kazançlarını bereketli kılsın” sözleriyle başladığı konuşmasında, “Kur’an’a hizmet şereftir. Bu şerefe nail olmak için ecdadımız asırlarca Kur’an hizmetini hiç bırakmamışlar. Hep Kur’an’a hizmet etmişler; öğrenmişler, öğretmişler ve bu hizmeti hiç aksatmamışlar. Osmanlı döneminde eğitimin ilk basamağı sıbyan mekteplerine Kur’an dersleri koymuşlar. Dâr’ül Kurralar kurmuşlar. Cumhuriyetin ilk başlarında ise bazı sıkıntılar olmuş; Kur’an’ın yasaklandığı dönemler olmuş bu ülkede. Ama yine bizim üstatlarımız, hocalarımız dağlarda, mağaralarda, ahırlarda bu hizmeti hep yapa gelmişlerdir. Hamdolsun bugün ülkemizde modern teknoloji ile donatılmış derslikleri, konforlu yatakhaneleri, tertemiz yemekhaneleri ve gayet nezih binalarıyla bu hizmet devam etmektedir. Ancak binaların konforuna oranla samimiyetimizin de konforlu olması lazım. Binalardaki kaliteyi eğer samimiyetimizde, ihlasımızda, bu hizmetteki aşkımızda düşürürsek olmaz. Nesillerini Kur’an’a göre yetiştiren milletler daima aziz olmuşlardır ve aziz olacaklardır. Kur’an’dan uzaklaşan milletler ise er geç rezil olmaya mahkumdurlar” dedi.

Trabzon Çarşı Camii İmam Hatibi Yusuf Hacıahmetoğlu’nun Kur’an-ı Kerim ziyafetinin ardından kursun öğrencilerinden oluşan ilahi grubu, kurs öğreticisi Yakup Avcı yönetiminde koro ve solo ilahiler seslendirdiler.

kaanlar icazet2016 (8)

Kursta hafızlığını tamamlayan ve açık öğretim programında imam hatip lisesini dışarıdan bitiren öğrencileri temsilen Cemal Tayyip Algan’ın okuduğu örnek hutbenin ardından yoğun çalışma programları nedeniyle icazet merasimine bizzat iştirak edemeyen bakan ve milletvekillerinin gönderdikleri mesajları, kurs öğreticisi Seyfullah Hacıfettahoğlu tarafından okundu.

Tekbirler eşliğinde camideki yerlerini alan hafızların Kur’an’ı Kerim tilavetinin ardından hafızlığını tamamlayan 8 hafız öğrenciye icazetname ve teşekkür belgeleri ile yine kursta Arapça eğitimi alan 6 öğrenciye de belgeleri verildi. Ayrıca hafızlığını bitiren her bir öğrenciye hayır sever vatandaşlar tarafından Umre sözü de verildi.

kaanlar icazet2016 (9)

Kaanlar Vakfı Başkanı Hafız Osman Kaan programın sonunda yaptığı teşekkür konuşmasında, vakıf olarak din eğitimine yönelik yürüttükleri çalışma ve projeler konusunda bilgiler paylaşarak bu alanda başlatılan ve yürütülen hizmetlerin sahiplenilmesinin önemine vurgu yaptı. Hizmetlerin sahiplenildiğini görmenin çalışma azim ve gayretlerini artırdığını belirten Vakıf Başkanı Hafız Osman Kaan, “Sahiplenirseniz daha büyük müesseseler gelecektir. Şayet sahip çıkmazsanız bu hizmetler başka yerlere gidecektir haberiniz olsun” şeklinde konuştu.

kaanlar icazet2016 (10)

Emekli Kur’an Kursu Öğretmeni Ahmet Olgun’un yaptığı duayı müteakip, icazet merasimine mazeretine binaen programın sonunda yetişme imkanı bulan Trabzon İl Müftüsü Keramettin Demir, namaza geçmeden önce yaptığı kısa konuşmasında Kur’an hizmetinin önemine değindi, sahip olunan imkan ve nimetlerin kıymetinin bilinmesi gerektiğini belirtti.  İl Müftüsü Demir, konuşmasında hafızları tebrik etti, emeği geçenleri kutladı ve programa katılanlara selam ve saygılarını iletti.

İcazet töreni kılınan öğle namazı ve akabinde ikramla sona erdi.

Programa, Trabzon İl Müftüsü Keramettin Demir, Belediye Başkanı Muhammet Balta, Haseki Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi Enver Osman Kaan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Samim Aksoy, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, Tonya İlçe Müftüsü Ebubekir Bayrak, Arsin İlçe Müftüsü Ali Genç, Kaanlar Vakfı Başkanı Osman Kaan, Trabzon Merkez Kuran Kursu Yöneticisi Ömer Acar, Arsin Yeşilyalı İlme Hizmet Vakfı Başkanı Ahmet Özdemir, Arsin Mustafa İmamoğlu Kur’an Kursu Yöneticisi Ömer Erdoğanoğlu, bazı okul müdürleri ve öğretmenler, İlçe Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadem Sağlam, Hafız Hasan Kaan Kur’an Kursu Yönetici, öğretmen ve öğrencileri, Şalpazarı Sütpınar Kuran Kursu Yöneticisi Muhammet Ergin ve Sütpınar Kuran Kursu öğretici ve öğrencileri ile din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

kaanlar icazet2016 (11)

kaanlar icazet2016 (12)

Fotoğrafların daha fazlazı “Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 30 Mayıs 2016, 21:50 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy... [Devamı]
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy Mahallesi Merkez Camii’nde Yaptığı... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar