ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Vakfıkebir’de Kutlu Doğum Konferansı

kutlu-dogu-2015-konferans-vakfikebir

Fotoğraflar facebook sayfamıza yüklenmiştir…

Video görüntüler için tıklayınız…

Vakfıkebir’de Kutlu Doğum Konferansı

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü tarafından, “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” Temalı Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri Kapsamında Konferans Düzenlendi.

1989 yılından itibaren her yıl, 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan “Kutlu Doğum Haftası” (Peygamberimiz Hz. Muhammet (s.a.v)’in Miladi doğum yıl dönümü) nedeniyle Vakfıkebir İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen “2015 Yılı Kutlu Doğum” konferansına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Sabri Bahadır Kültür Merkezinde 14.04.2015 Salı günü saat.19:30’da icra edilen ve sunuculuğunu İmam Hatip Rıdvan Açıkgöz’ün yaptığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İlçe Müftüsü Köksal’dan Etkinliklere Katkı ve Katılım Sağlayan Herkese Teşekkür

Merkez Kur’an Kursu Öğreticisi Ali Dunay’ın Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, “Hz. Peygamber (sav)’in 1444. doğum yıldönümünü anmak, O’nu anlamak ve örnek hayatını yaşamımıza aktarmak düşüncesiyle İlçemiz Müftülüğünce organize edilen programların bütününde, manevi himmetleriyle her zaman yanımızda bulduğumuz değerli Kaymakamımız ve Belediye Başkanımıza tüm kurum ve daire amirlerine ve çalışanlarına, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine, okulların yönetici, öğretmen ve öğrencilerine, din görevlilerimize, sendika yetkili ve temsilcilerine, basın mensuplarına ve programa iştirak eden herkese teşekkür ediyorum” dedi. İlçe Müftüsü Köksal, “Kutlu doğum haftamızın ülkemiz, milletimiz, bütün İslam Âlemi ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini, Hz. Peygamberi anlayarak sünnetini aramızda yaşatmayı Yüce Allah’tan niyaz ediyor, saygılar sunuyorum” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Kutlu Doğum Sinevizyonu İlgiyle İzlendi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2015 yılı Kutlu Doğum haftası anısına hazırlanan “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu sinevizyon ilgiyle izlendi.

Yrd. Doç. Dr. Süleyman Gür’den Önemli Mesajlar

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yılki Kutlu Doğum Haftasının ana teması olarak belirlenen “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu konferansını konulu konferansta konuşansunmak üzere kürsüye davet edilen, Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Gür, sunumuyla dinleyenlere önemli mesajlar verdi.

“Resûlüllah (s a.v)’in risâlet vazifesiyle, baba ve çocuk katili olan insanların gönül ve fikir dünyalarında köklü değişiklikler meydana geldi…”

Yrd. Doç. Dr. Süleyman Gür konuşmasında: “Hz. Peygamberimizin dünyaya geldiği dönemde, cahiliye devri denen bir dönem vardı. O dönemde de insanlar birlikte yaşıyorlardı fakat birlikte yaşama ahlakına sahip değillerdi. Çünkü güçlü olanlar güçsüzleri eziyor, zayıflar, fakirler mağdur ediliyor; böyle bir yapı vardı. Fakat Resûlüllah (s a.v), risâlet vazifesiyle görevlendirildikten sonra O’nun güzel ahlakı ve öğretileri sayesinde bu yapıda ciddi manada değişiklikler meydana geldi. Bir zamanlar baba ve çocuk katili olan insanlar Resûlüllah’ın güzel ahlakı ile ahlaklandıktan sonra aynı insanların gönül dünyasında, fikir dünyasında, iman dünyasında köklü değişiklikler meydana gelmiştir. Peygamberimizin önderliğinde bu toplumlarda çok köklü bir değişiklik hasıl oluyor; dolayısıyla bir devir yani cahiliye devri kapanıyor. Daha sonra Asr-ı Saâdet diye anılan tüm zamanların en güzel dönemi meydana geliyor. Bu da Resûlüllah’ın sözlerini eyleme geçirmesiyle oluyor. İnsanlar Kur-an ve sünnete sımsıkı sarıldığı müddetçe birçok yerlerde birlikte yaşayarak medeniyetler inşa edebilmişlerdir. Fakat aradan asırlar geçtiğinde, insanlar Kur’an’dan ve sünnetten uzaklaşmaya başladıklarında maalesef eski hallerine, güçsüz durumlara, başkaları tarafından ezilen, itilen ve horlanan durumuna düşmüşlerdir. Günümüzdeki İslam toplumlarına baktığımız zaman birçoğunun bu noktada olduğunu üzülerek müşahede ediyoruz.” dedi.

“Kur’an ve sünnete dayalı Asr-ı Saâdet bilincinin, kardeşlik ve birlikte yaşama ahlakının nesillerimize aşılanması hayati önem taşımaktadır…”

İnsanların öncelikle Kur-an’a ve sünnete bağlı bir şekilde hayatlarını sürdürmelerini, Kur’an’ın ve sünnetin hükümlerini hayatlarına tatbik etmelerini isteyen Yrd. Doç. Dr. Gür; “Toplumu oluşturan unsur insandır, ailedir. Bir arada yaşamak zorunda olan insanlar toplumları oluştururlar. Dolayısıyla insanın kendine, ailesine, anne ve babasına karşı, çocuklarına ve topluma karşı sorumlulukları noktasında, Kur’an ve sünnetten beslenen Asr-ı Saâdet bilincinin, kardeşlik ve birlikte yaşama ahlakının nesillerimize aşılanması hayati önem taşımaktadır. Ailelerin çok güzel örnek ve önder olabilecek nesiller yetiştirmelerini öneriyoruz. Günümüzde ailelerin çocuklarına ilgi ve alaka gösterdiklerini en güzel makam ve mevkilere gelebilmeleri için ne kadar gayret sarf ettiklerini sevinerek izliyoruz. Fakat bununla birlikte manevi yönden ailelerin onları yeterince doyuramadıklarına şahit oluyoruz. Nasıl onların güzel makamlara gelmesini istiyorsak ahirette de güzel makam ve mevkilere gelmesi için,  onları bu yönde eğitmek ve beslemek, zararlı alışkanlıklardan, özelikle popüler kültürün etkisiyle çocuklarımızı ve gençlerimizi kendi kültürümüzden örf ve ananelerimizden uzaklaştıracak olan etkenlere karşı bilinçli olmalarını sağlamalıyız.” şeklinde konuştu.

Kaymakam Yıldıray Malğaç Teşekkür Etti

Konferans sonrasında duygu ve düşüncelerini paylaşan Kaymakam Yıldıray Malğaç, “Peygamberimizin dünyaya teşriflerinin Milâdi 1444. doğum yıldönümünü kutluyoruz. Bu vesile ile İlçe Müftülüğümüz çok güzel programlar hazırladı. Bunlardan biri de bu akşam sunulan “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu konferanstı. Hocamız, toplumun en küçük birimi olan aileden başlayarak, toplumun tüm kesimleriyle birlikte yaşama ahlakı konusunu bütün yönleriyle ele aldı. Bizler de kendisinden istifade etmeye çalıştık. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu haftanın hepimize ve tüm İslam alemine hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Kaymakam Malğaç gecenin anısına Yrd. Doç. Dr. Süleyman Gür’e çiçek takdim etti.

Programa Kaymakam Yıldıray Malğaç, Belediye Başkan Vekili Ahmet Salih Birincioğlu,  meclis üyesi Metin Ali Karadeniz, Emniyet Müdürü Yavuz Yılmaz, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ali Özkan Çoban, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Samim Aksoy, Tonya İlçe Müftüsü Ebubekir Bayrak, Düzköy İlçe Müftüsü Yılmaz Özbakır, İlçe Vaizi Osman Öztürk, bazı okul müdürleri ve öğretmenlerle,  Kur’an kursu öğreticileri, din görevlileri, ilçe esnafı ve vatandaşlar katıldı. (Mithat GÜDÜ)

Video

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 15 Nisan 2015, 15:42 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar