VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Vakfıkebir’de “Kutlu Doğum” programına yoğun ilgi

vk-kutludogum-muftuluk

Vakfıkebir’de “Kutlu Doğum” programına yoğun ilgi

Peygamber sevgisi salona sığmadı

1989 yılından itibaren her yıl, 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan “Kutlu Doğum Haftası” (Peygamberimiz Hz. Muhammet (S.A.V)’in Miladi doğum yıl dönümü) nedeniyle Vakfıkebir İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen “2013 yılı Kutlu Doğum” programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Sabri Bahadır Kültür Merkezinde 18.04.2013 Perşembe günü saat.19.30’da icra edilen ve sunuculuğunu İmam Hatip Zekeriya Yüksel’in yaptığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Merkez Eski Camii İmam Hatibi Osman Hacıahmetoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından açılış konuşmasını İlçe Müftüsü Ahmet Tokdemir yaptı. Tokdemir, “Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla İlçemiz Müftülüğü’nün düzenlemiş olduğu programa hoş geldiniz! Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” sözleriyle başladığı konuşmasında, Kutlu Doğum Haftası’nın, âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in doğum yıldönümü haftası olduğunu, 20 Nisan 571 tarihinde Mekke-i Mükerreme’de dünyaya gelen Peygamberimiz’in doğumunu ifade eden Mevlid-i Nebevi (Hicri Rebiulevvel ayının 12. gecesi)’nin asırlardır milletimiz tarafından Mevlid Kandili olarak kutlandığını belirtti.

İlçe Müftüsü Tokdemir, “Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, bir ilim ve kültür faaliyeti şeklinde kutlanan mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamış, bu düşünce ile de Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı “Kutlu Doğum Haftası” olarak ilan etmiştir” dedi.

1989 yılından itibaren Peygamber Efendimizin doğum yıl dönümlerinin her yıl “Kutlu Doğum” adıyla ilmi ve kültürel etkinliklerle kutlandığını hatırlatan Müftü Tokdemir, “Peygamber Efendimizi tanımak her müslümanın önemli bir görevidir. Peygamberimizi anlamadan Müslümanlık anlaşılamaz. O’nun doğumu, çocukluğu, gençliği, aile hayatı, peygamberliği, Mekke ve Medine dönemi, ahlakı, şefkati, onuru, hülasa bütün hayatı her Müslüman tarafından dikkatlice incelenmelidir.” Şeklinde konuştu.

Kutlu Doğum haftasının ülkemizde ve dış temsilciliklerde konferans, panel ve çeşitli etkinliklerle kutlandığını da belirten İlçe Müftüsü Ahmet Tokdemir, bu etkinliklerin amacını, “Peygamber efendimizi daha iyi tanımak, O’nu sevmek, anlamak, sünnetini yerine getirmek, çocuklarımıza sevdirmek ve Yüce Allah’ın rızasını kazanmaktır” sözleriyle ifade etti.

Minik öğrenci gurubunun seslendiği ilahinin ardından, “Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2013 yılı Kutlu Doğum haftası anısına hazırlanan “HZ. PEYGAMBER VE İNSAN ONURU” konulu sinevizyon büyük bir ilgiyle izlendi.

Ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Çiçek, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Kutlu Doğum Etkinliklerinin bu seneki ana teması olarak belirlenen “Hz. Peygamber (sav) ve İnsan Onuru” konulu konferansını sundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı önceki yıl Kutlu Doğum etkinliklerinin temasını “merhamet”, geçtiğimiz yıl da “kardeşlik” olarak belirlemişti.

İlçe Müftülüğü görevlileri tarafından solana girişte şeker, gül ve Başkanlığın yayınlarından çeşitli kitaplar hediye edilerek karşılanan davetliler, programın sonunda da, İmam Hatip Zekeriya Yüksel ve Haydar Yolcu’nun birlikte seslendirdikleri “Medine’nin yollarında” ilahisiyle uğurlandılar.

Görüntüler için tıklayınız!

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 19 Nisan 2013, 10:08 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar