ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Vakfıkebir’de Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun Temeli Törenle Atıldı

vakfikebir-kiz-kuran-kursu-temeli1

Fotoğraflar Doğru Haber61 Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir…

Video görüntüler haber metninin altındadır…

Vakfıkebir’de Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun Temeli Törenle Atıldı

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü ve Hacı Ziya Habiboğlu Derneği’nin öncülüğünde, Vakfıkebirli hayırseverlerin katkılarıyla yapılması planlanan, Giresun ile Trabzon Arsin ilçesi arasındaki bölgede ilk olma özelliğini taşıyan Vakfıkebir Yatılı Kız Kur’an Kursu binasının temeli düzenlenen törenle atıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve tüm şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, “Bu gün burada Kur’an eğitim ve öğretiminin fiziki yapısının temelini atmak için toplanmış bulunuyoruz. Maddi-manevi yardımlarınızla hep yanımızda oldunuz, bundan sonra da sizleri hep yanımızda göreceğimize dair umutlarım sonsuzdur. Sevincimize ortak olduğunuz, bize neşve ve neşe kattığınız için hepinize sonsuz teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Ardından kürsüye davet edilen Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Daire Başkanı Murat Alkan yaptığı konuşmasında, “Temelini atacağımız Kur’an kursumuz bu ilçede ve bu bölgede külliye tarzında, kompleks olarak yapılacak ilk yatılı kız Kur’an kursumuz olacaktır. Bir erkeği yetiştirdiğimizde bir şahıs, bir insan yetiştirmiş oluruz ama bir kız çocuğu yetiştirdiğimizde bir aile yetiştirmiş oluruz. O aile bütün bir milletin oluşumunda temel olacak, çekirdek olacaktır. Biz bu gün burada sadece ilçemize, Trabzon’umuza, Türkiye’mize değil; bütün dünya müslümanları için bir ümit olacak bir müessesenin temelini atmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Vakfıkebir Kaymakamı Yıldıray Malğaç ise, “İnsanların İslam dininin öğretilerine Kur’an-ı Kerim’in o güzel tavsiyelerine ihtiyaç duyduğu; gözü dönmüş canilerin maalesef ülkemizde oluk oluk kan akıtmaya çalıştığı bir dönemde böyle güzel faaliyetlerin yeşertilmesi, geliştirilmesi, artırılması çok önemlidir. Vakfıkebir insanı başlanılan hiç bir işi yarım bırakmamıştır; ama önemli olan bizim bu hizmetin neresinde olacağımızdır. İlçemize, bölgemize kazandırılacak olan bu hayırlı hizmete destek veren sahip çıkan ve bundan sonra da sahip çıkmaya devam edecek olan herkese çok çok teşekkür ediyorum” dedi.

Son olarak Trabzon Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan yaptığı konuşmasında, “Dünyamızın temel sorunu, ahlaki yozlaşma, adaletsizlik ve zulümdür. Çocuklarımızı nasıl daha ahlaklı yetiştirebiliriz, dışarıdaki bu adaletsiz ve acımasız dünyadan, dejenerasyondan nasıl daha az etkilenebilir? Zengininden fakirine tüm vatandaşlarımızın sorunu şu anda bu oldu. Gençlerle sohbet ediyorum, bir erkek evladımız, ‘evlenecek kız bulamıyoruz’ diyor. Kızlara soruyoruz, ‘mert, yiğit delikanlı yok ki evlenelim’ diyor. Bir anlamda herkes birbirinden şikayetçi. İnşaallah bu Kur’an kursumuzda yetişecek gençlerimiz yüksek ahlaklı, erdemli, ilim-irfan sahibi, yiğit-mert gençler olarak yetişecekler. Ailelerine, topluma, milletine faydalı, ailelerinin gurur duyduğu gençler olarak yetişecekler. Bu manada buraya destek verenlerin eli öpülesi insanlar olduklarını ifade etmek istiyorum” sözlerine yer verdi.

Konuşmaların ardından inşaat alanında kurban kesildi. Altındağ İlçe Müftüsü Enver Türkmen’in yaptığı duanın ardından protokol ve vatandaşlar inşaatın temeline ilk harcı attılar.

Temel atma törenine, Trabzon Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Vakfıkebir Kaymakamı Yıldıray Malğaç, Belediye Başkanı Muhammet Balta, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Daire Başkanı Murat Alkan, Diyanet İşleri Başkanlığı Yurtdışı Türkler Daire Başkanı Kazım Türkmen, Trabzon İl Müftü Vekili Ahmet Tokdemir,  Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, Altındağ İlçe Müftüsü Enver Türkmen, Çarşıbaşı İlçe Müftüsü İbrahim Görmüş, Düzköy İlçe Müftüsü Yılmaz Özbakır, Vakfıkebir İlçe Vaizi Osman Öztürk, Tonya İlçe Vaizi Selim Bahadır, din görevlileri, Kur’an kursu öğreticileri ve vatandaşlar katıldılar.

Yatılı Kız Kur’an Kursu beş katlı olup iki bloktan oluşacak

Vakfıkebir Kirazlık Sahil Camii arkasında devlet karayoluna 300 metre uzaklıkta, 4 dönüm arazi üzerine kurulacak olan ve iki yıl içerisinde bitirilmesi planlanan modern yatılı Kız Kur’an Kursu 5 katlı olarak iki ayrı bloktan oluşacak. Bloklarda 40 adet yatakhane bölümü, 30 m²’lik odalar, misafirhane ve öğretmen odaları yanında 174 öğrenci kapasiteli kız öğrenci pansiyonu, 80 öğrenci kapasiteli 4-6 yaş grubu çocuklar için modern bir de kreş yer alacak.

Dershane bölümünde ise, 11 adet hafızlık sınıfı, 1 adet yabancı dil sınıfı, 120 m²’lik mescit, 240 m²’lik yemekhane, 200 öğrenci kapasiteli konferans salonu, öğretmen odaları, toplantı salonu, idare odası, 300 m²’lik kapalı spor salonu, kütüphane ve 100 m²’lik kantin bulunacak.

vakfikebir-kiz-kuran-kursu-temeli2

YARDIMLARINIZ İÇİN BANKA HESAP NUMARALARI:

HALK BANKASI VAKFIKEBİR ŞUBESİ

IBAN NO: TR650001200977400016000067

ZİRAAT BANKASI VAKFIKEBİR ŞUBESİ

IBAN NO: TR500001000252666282665002

İletişim:

Telefon : 0462  841 54 05

Cep      : 0542 630 98 82

Fax       : 0462  841 54 05

Video Görüntüler

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 17 Eylül 2015, 16:06 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar