DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR - MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ -
VAKFIKEBİR’DE YAZ KUR’AN KURSLARI SEMİNERİ

VAKFIKEBİR’DE DİN GÖREVLİLERİNE YAZ KUR’AN KURSLARI ÖNCESİ SEMİNER VERİLDİ

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü tarafından, 12 Haziran Pazartesi günü başlayacak olan yaz Kur’an kurslarında görev yapacak cami görevlileri ve Kur’an kursu öğreticileri için  “Yaz Kur’an Kursları Semineri” düzenlendi.

05 Haziran 2017 Pazartesi günü saat 09:00’da Vakfıkebir Gençlik Merkezi Salonunda gerçekleştirilen “Yaz Kur’an Kursları Semineri” ne, İlçe Müftülüğüne bağlı camilerde ve Kur’an kurslarında görev yapan imam-hatip, müezzin-kayyım ve Kur’an kursu öğreticileri katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Afyon’da gerçekleştirdiği Yaz Kur’an Kursu Rehber Öğreticiler Semineri’ne katılan Beşikdüzü Müftülüğü Vaizi, Koordinatör ve Rehber Kur’an Kursu Öğreticisi Nusret Gencer tarafından slayt sunum eşliğinde verilen seminerde din görevlilerine, yaz Kur’an kursları eğitim takvimi, kayıt işlemleri, sınıf yönetimi, motivasyon, dünden bugüne Kur’an hizmeti, yaz Kur’an kurslarına yönelik tespitler, kurslarda karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri, öğrenci psikolojisi, güçlü ve etkili iletişim, kurslarda uygulanması faydalı olabilecek yöntem ve teknikler ile Kur’an öğretim-yöntem ve teknikleri, yaz Kur’an Kursları Uygulama Esasları ve Eğitim Hizmetleri Yönetim Sistemi (EHYS) konularında bilgilendirme yapıldı.

 “Yaz kurslarında sloganımız sev, sevdir, sevindir olmalı” diyen Gencer, yaz Kur’an kurslarının önemine dikkat çektiği seminerde, yaz Kur’an Kurslarının bilgiden ziyade duygunun verilmesi gereken yerler  olması gerektiğini, ümmetin çocuklarının bizlere emanet olduğunu, hiçbir işin çocuklara Kur’an ahlakını kazandırmaktan daha  önemli olmadığını vurguladı.

Yaz kurslarının temel hedefinin ahlaki eğitim olduğunu, ahlakın ise öğretilmeyen kazandırılan bir değer olduğunu, bunun yolunun da “Usvei hasene” yani güzel örnek ortaya koymakla mümkün olabileceğini ifade eden Vaiz Nusret Gencer, en güzel örneğin  Allah Resulü (s.a.v.) olduğunu hatırlatarak, O’nun örnekliğinde bir Kur’an eğitimi verilmesinin zorunlu olduğunu ve din görevlilerine bu konuda  büyük bir görev düştüğünü söyledi.

Yaz Kur’an kurslarındaki eğitim-öğretim hizmetlerinin sevgi, hoşgörü ve gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülmesinin özellikle altının çizildiği seminerde, kurs programı boyunca öğrencilere değerli olduklarının hissettirilmesi, güler yüz, şefkat ve anlayış gösterilmesi, yaş farklılıklarının göz önünde bulundurulması, derslerin çeşitli oyun ve etkinliklerle zenginleştirilerek öğrencilerin katılımıyla işlenmesine özen gösterilmesi ve kursta bulunmalarının önemi ve amacının kendilerine anlatılması önerildi.

Seminerin sonunda İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, başarılı ve etkili sunumlarından dolayı Nusret Gencer’e ve katılan personele teşekkür etti. Çocukların başıboş bırakılmaması, alanın da istismarcılara terk edilmemesi gerektiğine değinen Müftü Köksal, “Devlet, en küçüğünden en büyüğüne kadar bütün vatandaşlarının din hizmeti ihtiyacını, 130 bin civarında personelin istihdam edildiği Diyanet İşleri Başkanlığı marifetiyle gidermektedir. Doğru bilginin asli kaynağından, Kur’an ve sünnetten kitlelere ulaştırılması, genç dimağların sahih dini bilgiyle doyurularak güçlü bir inanç ve güzel ahlakla geleceğe hazırlanması için devletin birçok imkanı seferber edilmektedir. Biz Vakfıkebir İlçe Müftülüğü olarak 130 personel ile bu hizmeti yerine getirme görevlisi ve gönüllüsüyüz. Biliyoruz ki, bu alanın boş bırakılması, din sahasında yetkin olmayanlar, masalı, bidat ve hurafeyi  din diye insanımızın önüne getirenler fırsat bulmuş olur. 15 Temmuz da dini görünüm altındaki bir örgütün ihanet teşebbüsüydü. Yeniden böyle bir durumun yaşanmaması için biz de Kur’an öğretiyoruz diye ortaya çıkanlara itibar edilmemesi, kurumsal kimliğiyle Müftülüğümüzün ilçemiz genelinde açacağı kurslara halkımızın yönlendirilmesi son derece önemlidir. Bu kurslarda çocuklarımıza sağlam bir inanç etrafında nitelikli bir karakter, milli birlik-beraberlik ve kardeşlik şuuru kazandırmak, Allah, Peygamber, Kur’an, vatan, bayrak, cami ve cemaat sevgisi aşılamak en büyük gayretimiz olacaktır” şeklinde konuştu.

Seminere iştirak eden Gençlik Merkezi Müdürü Mustafa Turupçu da, yaz kurslarına devam edecek öğrencilerin dersten sonraki zamanlarında müftülüğün görevlendireceği personel refakatinde Gençlik Merkezi’nde gençlere yönelik çeşitli etkinliklerden istifade edebileceklerini dile getirdi.

Bu yıl 12 Haziran ile 18 Ağustos 2017 tarihleri arasında, dönemler halinde ve kur esasına göre eğitim öğretimin gerçekleştirileceği yaz Kur’an kurslarına her yaş grubundan öğrenciler kayıt yaptırabilecek.

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 05 Haziran 2017, 23:27 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar