DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR - MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ -
VAKFIKEBİR’İN KURTULUŞUNUN 100. YILI KUTLANDI

Fotoğraflar “Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir…

VAKFIKEBİR’İN KURTULUŞUNUN 100. YILI TÖRENLE KUTLANDI

Vakfıkebir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümü bir hafta boyunca yapılan etkinlikler ve düzenlenen törenlerle kutlandı.

Programa Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta, Garnizon Komutanı İsmail Delibaş, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Düzköy Belediye Başkanı Abidin Çelik, Vakfıkebir İlçe Emniyet Müdürü Fahrettin Sadullahoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Bekir Gündüz,  siyasi partilerin ilçe başkanları, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

Mehteran takımının yürüyüş ile başlayan etkinlikler hükümet binası önünde devam etti. Burada, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, “Vakfıkebir’in işgalden kurtuluşun 100. yılını  kutladığımız bu günlerde, Afrin’de ülkemizin güvenliği için mücadele eden güvenlik güçlerimize başarılar diliyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum. Gazilerimize sağlık temenni ediyorum. Dünya tarihinin en kanlı savaşlarının yaşandığı Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı 1914 yılından itibaren Vakfıkebir ve Büyükliman yöresi bu savaşın olumsuzluklarını derinden yaşamış bir vatan parçasıdır.

Yediden yetmişe yöre insanımızın iştirak ettiği ve 3 ayı aşkın süre devam eden  muharebelerin ardından Vakfıkebirimiz 22 Temmuz 1916 tarihinde işgal edildi. Muhacir çıkacak imkânları olan halkımız, yanlarına çok az eşya ve yiyecek alarak, düşman esaretinden canlarını, namuslarını kurtarmak için yollara düştüler. Gidecek imkanı olmayanlar düşmana karşı direndiler. Katliamlara ve türlü eziyetlere uğradılar.

Bundan bir asır önce, bölgemizde yaşanan o acı günler sona erdi ve 14 Şubat 1918 günü İlçemiz düşman işgalinden kurtarıldı. İşgalden Kurtulan Vakfıkebir halkı hastalıklarla, yoklukla mücadele etmesine rağmen, ülkemize karşı başlatılan işgal girişiminden, top yekûn kurtuluşu sağlamak için seferber oldu. Aynı yıl vatan savunması İçin kurulan Trabzon Muhâfaza-i Hukuk Cemiyeti’nde halkıyla, belediye reisiyle birlikte yer aldı.
Bu mutlu olayın 100. yılında bir ibret aynası olan mâzimizi tekrar hatırlamamız için Belediyemiz bir dizi faaliyet düzenledi. Amacımız, millî şuurumuzu uyanık ve canlı tutmak için tarihimize sahip çıkmak, onu doğru şekilde öğrenmek ve öğrenilmesine çalışmaktır.
Millî şuurunu, benliğini kaybeden milletlerin, maddî sahada kalkınsalar dahi bağımsızlıklarını koruyamadıkları tarihin kaydettiği gerçeklerdendir.

Bu gerçekten hareketle; Vakfıkebir Belediyesi olarak, mevzuatla sınırları çizilmiş olan belediye hizmetlerimizin yanında, sorumluluğunu üstlendiğimiz Vakfıkebir’in, Vakfıkebir’in kurumlarının tarihini ortaya çıkarmak, kaybolan hafızasını tekrar oluşturmak için çeşitli faaliyetler yürütüyoruz.

Bu faaliyetlerin alt yapısı olarak inşallah ilçemizi ciddi bir arşive, müzeye,  ve kütüphaneye kavuşturacağız. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde vatanının ve milletinin tarihini bilmek aydın olmanın vazgeçilmez şartlarındandır. Biz de insanımızı bu şekilde yetiştirmek durumundayız. Bu husustaki eksikliklerimizi biliyoruz ve bu eksiklikleri halkımızla elbirliği içinde gidermeye çalışıyoruz.

Bu vesile ile ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kanlarıyla, canlarıyla bu güzel coğrafyayı bizlere vatan yapan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyor, ülkemizin ve milletimizin o kara günleri bir daha yaşamamasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Kutlama programında ayrıca şiirler okundu, halk oyunları gösterileri sunuldu. Mehteran takımının gösterisi ile Vakfıkebir’de 100. Yıl kutlama etkinliklerinin gündüz bölümü sona erdi.

Fotoğraflar “Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 14 Şubat 2018, 13:05 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Kültür Sanat, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
Popüler Haberler


DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü Kasım ayı mutat din görevlileri toplantısı... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar