MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” - DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR -
‘VATANDAŞIN BÜTÜN ZARARINI KARŞILAYACAĞIZ’

bsel6

‘VATANDAŞIN BÜTÜN ZARARINI KARŞILAYACAĞIZ’

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Beşikdüzü İlçesi’ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundular.

bsel5

“Esnafın, vatandaşların bütün zararlarını karşılayacağız.”

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Esnafın, vatandaşların bütün zararlarını karşılayacağız. Onun dışında kamu kuruluşlarına özellikle Ziraat Bankası’na olan borçları noktasında gereken kararları alacağız. En kısa zamanda onları hallediyoruz.” dedi.

Canikli, Beşikdüzü İlçesi’ni ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu yağış miktarı ortalamaların çok üzerinde ve özellikle üst bölgelerden yağışla birlikte önüne kattığı taş toprak, çalı çırpı, onlar da ağırlaştırıcı unsur olarak ortaya çıkıyor, tahribatı ve zararın boyutunu çok daha büyük oranlara çıkarıyor. Çok büyük bir afet, bunu söyleyebilirim.” ifadesini kullandı.

Canikli, vatandaşların, esnafın çok büyük zararlarının söz konusu olduğuna işaret ederek, “Önemli bir bölümünü gezme görme imkanımız oldu. Yine aynı şekilde yukarı bölgelerde arazilerde, iş yerlerinde, evlerde çok büyük bir tahribat söz konusu. Vatandaşın çok büyük bir kaybı söz konusu. Mal zararını telafi etmekte bir sorun yok, edeceğiz de inşallah.” diye konuştu.

Esnafın, vatandaşların bütün zararlarını karşılayacaklarına değinen Canikli, şöyle devam etti:

“Onun dışında kamu kuruluşlarına özellikle Ziraat Bankasına olan borçları noktasında gereken kararları alacağız. En kısa zamanda onları hallediyoruz. Mala gelen zararı telafi ediyoruz da can kayıpları bizi üzüyor. 2 vatandaşımızı kaybettik, Allah rahmet eylesin, ailesine sabır versin.”

“Bunun önlenmesi için tüm önlemleri alıyoruz”

Canikli, Karadeniz’de belli periyotlarla 30 yılda, 40 yılda bir buna benzer çok büyük afetler meydana geldiğine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Önlenebilir mi? Bunun tabii önlenmesi için gereken her türlü tedbirler alınıyor. Özellikle son 14-15 yılda Karadeniz’in tamamında ıslah edilmemiş dere kalmadı. Belli başlı derelerin tamamı ıslah edildi. Afetle karşı karşıya kalma oranı da azaldı son yıllarda. Yani çok çok büyük yağış olduğunda, şu an içinde bulunduğumuz ortamda olduğu gibi metrekareye 300 kilogramın üzerinde yağış miktarı, arazi de eğimli olduğu için toprağın ağırlaştırıcı unsuruyla birlikte geliyor. Bununla baş etmek kolay değil. Şunu da söylemek lazım; Türkiye’de şehirleşme sıkıntılarının bir örneğini de burada görüyoruz. Bu, bugünün sorunu değil. 60-70 yıllık sorun ve sorun yapılaşmayla alakalı. Şehrin ilk kuruluş anından itibaren ortaya çıkan bir sorun.”

“Beşikdüzü için söylüyorum, bu şehrin kotunun kaldırılması gerekiyor”

Şehirleşme sıkıntısı o kadar büyük boyutlarda ki bu gördüğünüz caddenin boydan boya tümüyle kaldırılması gerekiyor. Yol kotuna getirilmesi gerekiyor, en az 3-4-5 metre. Düşünebiliyor musunuz, şehrin kaldırılması gerekiyor adeta. Bunun için ne yapılması gerekiyor? Çok ciddi anlamda bir dönüşüm gerekiyor. Yani belki şehrin yarısının yıkılması gerekiyor. Şu gördüğünüz koca binaların önemli bölümünün yıkılması gerekir ki ancak şehir kaldırılabilsin. Şehri kaldırmadığımız sürece yani yol kotuna getirmediğimiz sürece buna benzer afetlerde bu manzaralarla karşı karşıya kalırız.”

Canikli, belediye başkanının geldiği günden beri bu konuda çalıştığına işaret ederek, “Şehrin kotunun yükseltilmesi için çalışmalar başladı. Tabii bu çok uzun bir proje. Sorun neden kaynaklanıyor? Sorun bu şehir ilk kurulduğu anda, bu binalar buraya yapılmamış olsaydı, istediğiniz gibi dizayn edersiniz, kolay. Kanal açmak, yol yapmak kolay ama bu binaları yıkmak kolay değil. Şimdi zoru yapıyoruz. Bu bedel çok daha büyük bir bedel ama yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu, Beşikdüzü için çok büyük mega bir projedir”

Nurettin Canikli, esnaf dahil bütün vatandaşın mağduriyetini gidereceklerini belirtti.

Canikli, şöyle dedi:

“Şunu demiyoruz; ‘Artık bunu ortadan kaldırmak mümkün değil.’ ’60-70 yılın sorunudur, çözemeyiz’ demiyoruz. Bu, Beşikdüzü için çok büyük mega bir projedir. Şehrin kotunun yükseltilmesi hatta dünyaya örnek olacak projelerden bir tanesidir ve bu, burada yapılıyor. Bedeli ne olursa olsun, vatandaşımız için şehrin güzelleştirilmesi için buna benzer afetler olduğu zaman zayiatın minimize edilmesi için inşallah bu yatırımları da yapacağız, tamamlayacağız.”

Projenin maliyetine ilişkin soruya Canikli, “Milyar liralarla ifade edilebilecek rakamlar. Uzun vadeli proje, adım adım yapılacak bir proje. Başkanımız birinci etabının TOKİ tarafından onaylandığını ve önümüzdeki günlerde başlanacağını söylüyor. Bunun için şehrin önemli bir bölümünün yıkılıp yeniden yapılması gerekecek.” yanıtını verdi.

Başbakan Yardımcısı Canikli, daha sonra dün meydana gelen heyelanda evinin çökmesi sonucu hayatını kaybeden Fatih Oğuzhan için ilçe merkezinde düzenlenen cenaze törenine katıldı.

bsel1

bsel2

bsel3

bsel4

bsel5

bsel6

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 23 Eylül 2016, 09:10 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Siyaset, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy... [Devamı]
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar