ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
“YAPAR MI YAPAR” YAPTI

besikduzu fen lisesi acildi yazi1

“YAPAR MI YAPAR” YAPTI

BEŞİKDÜZÜ İMKB (ÖĞRETMEN OKULU) FEN LİSESİ OLDU

2015-2016 Eğitim öğretim yılından itibaren Fen Lisesi olarak eğitim verecek olan Beşikdüzü İMKB Fen Lisesi, ilk öğrencilerini yeni yapılan TEOG sınavı sonuçlarına göre alacak. Okula 5 sınıf alınacak. Bir önceki yılı olmadığı için okula alınacak 150 öğrenciden en son kazanan öğrencinin puanı taban puan olacak. Fen Liselerinde sınıflardaki öğrenci sayısı 30 oluyor. Fen Liselerinin Anadolu Liselerinden farkı 10.sınıftan itibaren sayısal derslerin haftalık ders saati sayısının fazlalığı. Bu okulu kazanan öğrencilerin puanının yüksek olması, aynı seviyedeki öğrencilerin birbirleriyle yarışmaları da bir başka üstünlük.

Trabzon’da Yomra’da, Ortahisar’da (Trabzon Lisesi ), Akçaabat”ta Fen Lisesi var. Beşikdüzü İMKB Fen Lisesi Trabzon’daki dördüncü Fen Lisesi olacak.

VAKFIKEBİR, SOSYAL BİLİMLER LİSESİ BEKLENTİSİNDE

İlçede bir Fen Lisesi veya Sosyal Bilimler Lisesi olmayışından TEOG sınavında üstün başarı gösteren 170 öğrenciyi her yıl ilçe dışına gönderen Vakfıkebirliler, kendilerine siyasiler tarafından söz verilen Sosyal Bilimler Lisesi beklentisi içinde. Kendilerine Fen Lisesi için 50.000 nüfus gerekli. İlde Fen Lisesi sayısını arttırmayalım, Sosyal Bilimler Lisesi alacağız diye söz verilen Vakfıkebirliler Sosyal Bilimler Lisesi için müjdeli haberi bekliyor.

Vakfıkebir, Ortaokuldan sonra girilen TEOG sınavında ilde 4.sırada. Aynı başarıyı YGS ve LYS’de gösteremiyor. Bunun nedeni her yıl 170 başarılı öğrenciyi ilçe dışında eğitime göndermesi. Zira ilçede yüksek puanla öğrenci alan bir okul yok. Yapılan bir araştırmada Fen Liseleri olan Yomra, Merkez Ortahisar ve Akçaabat YGS ve LYS’de ilk üç sırada yer alıyor. Bu okulları Öğretmen Okulu olan Araklı ve Beşikdüzü izliyor. Çaykara ilçesi bir başka başarı grafiği yakaladı. Ortaokuldan mezun olan öğrencileri ilçe dışına çıkarmıyor. Anadolu Liselerinde açtıkları özel sınıflarda öğretmenleri de desteklemek suretiyle kurslar açmışlar. Büyükşehirlerdeki işadamları, Dernekler, Kuruluşlar maddi destek veriyor. Vakfıkebir 19 ilçe arasında ancak 8.sırada. Son dört yılda Vakfıkebirli 670 yüksek puanlı öğrenci ilçe dışında eğitim alıyor. Bu durum velilere de büyük maddi sıkıntılar yaşatıyor.

VAKFIKEBİR MİLLİ EĞİTİM YGS ve LYS BAŞARISI İÇİN ÇARE ARIYOR

TEOG’da ilde 4.sırada başarı gösteren ilçenin YGS VE LYS başarısının düşük oluşu ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünü de zor durumda bırakıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü okul müdürleri ile toplantılar yapıyor. TEOG başarısının devam ettirilebilmesi için yüksek puanla öğrenci alan okula ihtiyaç duyulduğunu Zümre Başkanları Kurulunda karar altına alan Milli Eğitim Müdürlüğü açacağı kurslarla başarının biraz daha artırılmasın peşinde.

Kadri ALAY

BEŞİKDÜZÜ BELEDİYE BAŞKANI ORHAN BIÇAKÇIOĞLU BEŞİKDÜZÜ’NDE FEN LİSESİNİN AÇILDIĞI HABERİNİ KENDİ FACEBOOK SAYFASINDAN BU ŞEKİLDE VERDİ.

besikduzu fen lisesi acildi yazi

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 29 Mayıs 2015, 19:20 tarihinde Eğitim, Ekonomi, Flash Haberler, Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar