MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR - MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ - ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN -
“YARGISIZ İNFAZ YAPAMAZSINIZ, YAPTIRMAYIZ”

salfet ozturk

“DOĞRU SÖYLEYENİ, DOKUZ KÖYDEN KOVAMAZSINIZ, KOVDURMAYIZ…”

Şalpazarı Dernekler Federasyonu (ŞALFED) Başkanı Semih Durmuş geçtiğimiz hafta 195 Sisdağı şenliğinde, Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk’ün yapmış olduğu konuşmasının ardından gelişen eleştiriler ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

ŞALFED Başkanı Semih Durmuş yayınlamış olduğu basın açıklamsı;

DOĞRU SÖYLEYENİ, DOKUZ KÖYDEN KOVAMAZSINIZ, KOVDURMAYIZ;

HAK’KI HAYKIRANA YARGISIZ İNFAZ YAPAMAZSINIZ, YAPTIRMAYIZ…!

Cenab-ı Allah yüce kitabımız Kur’an-ı Kerimde “insanların yeryüzüne kendisinin halifesi olarak gönderildiğini, herkese sorumluluk verildiğini, başıboş olmadıklarını ve kul olmanın gereklerini yerine getirmeleri gerektiğini” biz insanlara emretmiştir. Allah Rasulü ise hadisi şeriflerinde bizlerin nasıl yaşamamız gerektiğini kendi yaşayışları ile bizlere göstermişlerdir. İnsanoğlu kul olmasının gereği helali haramı öğrenmeli Allah’ın emir yasaklarını hayatına uygulamalıdır. Hiç kimse kimsenin yaşam tarzına müdahale hakkı olmamakla beraber; din adamlarının, diyanet mensuplarının asli görevlerinden birinin de insanlara Allah’ın emirlerini doğru olarak aktarmak, bunları her platformda insanlarla paylaşmak olduğunun kabul edilmesi gerekir. Din adamları için bunun aksini düşünmek abesle iştigaldir.

Bizler Şalpazarı Dernekler Federasyonu olarak kültürel mirasımıza sahip çıkmak ve gelecek nesillere bu değerleri aktarmak için tüm enerjimizi harcarken bu kültürel mirasımızın sahiplenilmesi ve gelecek nesillere aktarılmasında yanlışlıklar var ise bunları da düzeltme adına adımlar atmak önceliklerimizin arasında bulunmaktadır. İnsanlar özgürlüklerini yaşamakta serbest olmakla beraber doğruların dillendirilmesine de saygı göstermelidirler.

Samsun Müftüsü Sayın Yrd. Doç. Dr. Hayrettin ÖZTÜRK temsil ettiği misyon gereği çok doğru yapmış ve binlerce insanın kültürel etkinliğini yaşamak amacıyla bir arada olduğu ortamda doğruyu söylemiş, hakkı haykırmıştır. Türkiye’de dini hayatın insanlara doğru anlatılıp aktarılması noktasında özel misyonu bulunan bu ilçemizden yetişmiş olan güzide müftümüz de doğru yapmıştır. Aslında yadırganması gereken şey; “Sayın müftümüz bu ortama gelip ve protokolde bulunup, birileri yadırgar, eleştiri alırım kaygısıyla hakkı gizlemesi, doğruların üstünü kapatması, şenliklerde gördüğü yanlışın düzeltilmesine yönelik sessizliğini korumuş olması” olmalıydı.

Sayın müftümüz birilerinin hoşuna gidecek olanı tercih etmek , birilerine şirin görünmek yerine Allah’ın hoşuna gidecek olanı yapmakla çok doğru yapmış ve en uygun ortamda Hakkı insanlara anlatmaya çalışmıştır. Bir insanın temsil ettiği misyon gereği doğru yaptığı bir davranıştan dolayı eleştirilmesini, insanların önüne atılmasını, yargısız infaz yapılmasını algılamakta gerçekten zorluk çekiyoruz ve Şalpazarı Dernekler Federasyonu olarak sayın hocamızın arkasında olduğumuzu ve kendisini acımasızca eleştirenlere pirim tanımayacağımızı belirtmek isteriz.

Haksız ve insafsızca eleştirenlere sormak istiyoruz. Diyanet işleri başkanına sorsunlar dinen kadın erkek karışık eğlenmek, kadınları oynatıp izlemek doğru mudur? “Eğer cevabı evet, bu uygundur, doğrudur, dinen sakıncası yoktur” olur ise bizim diyecek sözümüz kalmaz. Ancak; Hak olanı, doğru olanı dillendiren Yrd. Doç. Dr. Hayrettin ÖZTÜRK hocamız yanlış bir şey mi söylemişte kamuoyu, kime hizmet ettiği belirsiz basın mensupları linç kampanyası başlatarak sözüm ona milletvekilleri! bile bunu mecliste gündem etme acizliğini gösterdiler. Kimseye zorlama yapmamış, isteyen yine horonunu oynamış ve halayını çekmiştir. Takdir edilmesi, alkışlanması gereken bir davranışın, örnek gösterilmesi gereken bir tutumun nasıl bir algı yönetimi anlayışı ile farklı ortamlara çekildiğini hayretler içerisinde izliyoruz ve bu yapılan haksızlıkları kabul etmediğimizi tekrar vurgulamak istiyoruz.

Şalpazarı Dernekler Federasyonu olarak; yaşam tarzı, hayat felsefesi, insanlarla olan iletişimi, mesleki ehliyeti, karakteri, düzgün kişiliği ve müslümana yakışır tavır davranış ve giyim tarzı ile her halini yakından tanıdığımız ilçemizin yetiştirdiği güzide ilim adamlarımızdan biri olan sayın Yrd. Doç. Dr. Hayrettin ÖZTÜRK hocamızı “DOĞRU KONUŞTURĞU İÇİN DOKUZ KÖYDEN KOVDURMAYACAĞIMIZI ve HAKKI HAYKIRDIĞI İÇİN YARGISIZ İNFAZ YAPTIRMAYACAĞIMIZI”  Yrd. Doç.Dr. Hayrettin ÖZTÜRK hoca gibi ilim adamların kolay kolay yetişmediğinin bilinmesini ve bu değerlerimiz bizler için her zaman sahiplenme önceliği olan şahsiyetlerimiz olduğunu kamuoyu tarafından bilinmesini isteriz.

Tüm hemşerilerimizin saygıdeğer hocamızın yanında olmasını ümit ediyor, federasyonumuza bağlı tüm derneklerimizle kendisini doğru davranışı dolayısı ile takdir ediyor ve yalnız olmadığının bilinmesini kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

                                    Saygılarımızla
                                    Semih DURMUŞ
                                    ŞALFED Genel Başkanı

Müftü Hayrettin Öztürk’ün Sisdağı’nda yaptığı konuşmasının video görüntüsü için tıklayınız…

 

 

 

 

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 15 Ağustos 2014, 00:15 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, beraberinde ilçe vaizi Nuri Dural ile birlikte Kaymakam... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının “Hz. Peygamber ve Çocuk” olduğunu belirten... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar