VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
“Aile, Allah’ın yeryüzündeki ayetlerindendir”

“Aile, Allah’ın yeryüzündeki ayetlerindendir”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Aile İrşat ve Rehberlik bürolarında görev yapan personele yönelik düzenlenen hizmet içi eğitim seminerine katıldı. Seminerde bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Aile, Allah’ın yeryüzündeki ayetlerindendir” dedi.

Ankara Büyük Anadolu Otel’de düzenlenen seminerde, Aile İrşat ve Rehberlik Bürolarında görev yapan vaiz ve vaizeler ile bir araya gelen Başkan Görmez, ailenin önemini vurgulayarak, bürolarda çalışan personele büyük görevler düştüğünü kaydetti.

Din görevlerinin geçmişte “hademe-i hayrat” olarak anıldığını belirten Başkan Görmez, “Nerede hayırlı bir iş varsa, Diyanet görevlisi orada demektir. İşte bu görevlerin bir parçası olarak 2003 yılında Aile, İrşat ve Rehberlik bürolarının kurulması, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olmuştur” dedi.

Aile ve Rehberlik Bürolarının şu an 69 il ve 141 ilçede faaliyet gösterdiğini dile getiren Başkan Görmez, bu sayının en kısa sürede tüm il ve ilçeleri kapsayacak şekilde genişletilmesi için gayret gösterilmesi gerektiğini kaydetti. Bürolarda hizmet veren personelin çok başarılı bir çizgide ilerlediğini kaydeden Başkan Görmez, “Aile irşat ve rehberlik bürolarımızı toplum kabul etti, Diyanet personeli benimsedi, 9 büroyla başlayan faaliyetler bugün 69’a kadar yükseldi. Ama şimdi bütün il ve ilçelerde bu hizmete ihtiyaç var” diye konuştu.

Allah’ın yeryüzündeki ayetlerini üçe ayırmanın mümkün olduğunu dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ailenin hem insanın fıtratına, hem kâinata hem de kitaba yazılan ayetler arasında bulunduğunu söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:

“Modern zamanlarda aileye muhalefet, sadece ayete ve kitaba muhalefet değil, aslında yaratılışa muhalefettir. Dolayısıyla bütün yeryüzünü saran aile konusundaki düşünceler ortadayken, İslam toplumlarında insanı ayakta tutan en önemli unsurun hala aile olduğu ortadayken, bizim bu konuyu es geçmemiz, bu konu üzerinde durmamamız, üzerinde uzmanlaşmamamız asla kabul edilemez. Onun için yaptığımız bu işin çok çok önemli olduğunu hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor.”

Aile kurumunun devamlı olarak sevgiye ve merhamete muhtaç olduğunu ifade eden Başkan Görmez, Aile ve rehberlik bürolarında çalışanlara bu konuda büyük görevler düştüğünü söyledi. “Kendinize sadece şekaveti, kötülüğü önlemeyi vazife edinmeyin” diyen Başkan Görmez, şunları kaydetti:

“Eğer bizim vazifemiz, ailelerde saadet oluşturmak ise biz bürolarımızda oturarak şikayet gelmesini beklememeliyiz. Biz, önlem olarak, şekavetler oluşmadan evvel, saadeti nasıl ihya ederiz, saadeti nasıl sağlarız bunu düşünmemiz gerekir.”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ibâdât, itikat ve ahlaka yönelik görevlerinin yanında toplumu din konusunda aydınlatmak gibi bir görevinin de bulunduğunu hatırlatan Başkan Görmez, “Sadece camide ahlâk anlatarak ahlâka yönelik görevler yerine getirilmiş olmaz, toplumu din konusunda aydınlatmak görevi ise başlı başına bir görevdir. Camide vaaz ve hutbe vererek hakkıyla yerine getirilemeyeceği açıktır” diye konuştu.

Seminerde söz alan Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Yaşar Yiğit de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hizmet ve faaliyetleri ile toplumun bütün kesimlerini kucakladığını söyledi. Aile irşat ve rehberlik bürolarında görev yapan personelin, toplumda ümidini yetirmiş yorgun ve bitkin gönüllere dinin mesajını ulaştırdığını kaydeden Yiğit, 69 il ve 141 ilçede büroların faaliyetlerine devam ettiğini bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yurt içi ve yurt dışı temsilciliklerinden Aile İrşat ve Rehberlik Büroları personelinin katıldığı seminer, 16 Aralık’ta sona erecek.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Alıntı: diyanet.gov.tr

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 14 Aralık 2011, 00:27 tarihinde Kadın aile, Yaşam kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar