VAKFIKEBİR’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 101. YILDÖNÜMÜ - BEŞİKDÜZÜ’NÜN SEVİLEN KOMUTANI EMEKLİ OLUYOR - VAKFIKEBİR’DE “GENÇLERLE SÖYLEŞİ” - EVLADIMIZ MÜCAHİT GÜDÜ’NÜN GÖREV YERİ ŞANLIURFA - PROF. DR. SELÇUK DUMAN, BEŞİKDÜZÜ’NDE KONFERANS VERDİ -
CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI

Hüseyin KÖKSAL
Vakfıkebir İlçe Müftüsü

Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl, Ekim ayının ilk haftasında kutlanması geleneksel hale getirilen ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu yılki teması, ‘Din Hizmetine Adanmış Ömürler’ olarak belirlendi.

İslâm, aslında, insanlığa yegâne kurtuluşun yöntemini öğretmek için Yüce kudret katından gönderilen bütün ilâhi dinlerin adıdır. Çünkü ilâhi dinler, hayatın bilgi ve hikmet üzerine bina edilmesini, medeniyetin Peygamberlerin oluşturduğu temel ölçüler üzerinde gelişip yükselmesini, böylece insanın dünya ve ahiret mutluluğuna ulaşmasını gaye edinmiştir. Bu anlayışla ortaya çıkarılan medeniyetlerin temel unsuru da mâbetlerdir.

Tevhit ve vahdetin, birlik ve beraberliğin, kaynaşma ve dayanışmanın sembolü olan camilerimiz, kültür ve medeniyetin vazgeçilmezleri olan ilmin ve kenetlenmenin de mekânlarıdır. İlim ve hikmetin kazandırdığı incelikle kulluğu zirveye taşıyan camiler, bu sayede toplumlara ahlaki güzellik kazandıran manevi mimarların yetiştirildiği müstesna yerlerdir. Çünkü başta namaz olmak üzere fertlere gönül huzuru sağlayan her türlü yönelim orada gerçekleşir. Siyasi tercihleriyle dünya görüşlerini bir tarafa bırakan imanlı gönüller, hep birlikte Allah’ı anmaya ve arınmaya yönelmenin tadını orada alır.

Kur’an’ın dünyamızı aydınlatmaya başladığı günden bugüne kadar toplumlara ve yaşam alanlarına can veren, derinlik kazandıran, ilmiyle ışık saçan, ilmin peşinden koşuşturan âlimleri; davranışlarıyla Hz. Peygamber’in yaşam kalitesini ve sadeliğini yansıtmaya çalışan örnek şahsiyetleri hep camiler ve cami merkezli mekânlar yetiştirmiş, toplumun manevi mimarlarını, ünsiyet ve kardeşliğin, saygı ve hoşgörünün ve birlikte yaşama kültürünün egemen olduğu bu vahdet mekânları eğitmiştir.

Küçükten büyüğe herkesin, yaşam alanına değer katan mühim şahsiyetleri tanıması, hayırla yâd etmesi hem ödevi hem de hakkıdır. Nesilleri geleceğe motive etmek; geçmişte birçok meşakkate göğüs gererek büyük başarılar elde eden örnek insanları ve kapsamlı ilim tahsilinde bulunan âlimleri, … onlara tanıtmakla mümkündür. Yakın tarihte Hz. Peygamberden sonra onun izinden giden din ve millet büyüklerinin varlığını, hatıralarını ve başarılarını öğretmek hayata ölçü, nesillere gelecek ufku kazandırır. Onları iyilik, hayır, hasenât üzere yetişmelerine zemin hazırlayarak bencillikten, bireysellikten ve dünyevileşmekten kurtarır, mutluluğu, başkalarının mutluluğunda aramayı öğretir.

Bugün dünya üzerinde, bilhassa İslâm coğrafyasında, sırf çıkar ve üstünlük sağlama adına akıtılan kan ve gözyaşının, aslında vahyin egemen kılmak istediği sevgi, saygı, hoşgörü eksikliğinden kaynaklandığı aşikâr olunca camilerin ve oralarda yetişen mühim şahsiyetlerin, cami merkezli yaşamın kıymeti çok daha iyi anlaşılacaktır.

İnanmış gönülleri bir araya toplayan camilerimizin en küçük yerleşim yerlerinde bile varlığını sürdürüyor olması, toplumlar için arz ettiği son derece kritik önemden kaynaklanmaktadır. Öyle ki, yerine başka bir şey ikâme edilememektedir. Camilerimiz zor zamanlarımızın, bekâ sorunuyla karşı karşıya kaldığımız durumlarda da Kur’an’ın öğretileriyle birbirimize sarıldığımız, birbirimizden güç aldığımız, birbirimize cesaret verdiğimiz mekânlar olmuştur. Yakın tarihimiz bunun örnekleriyle doludur.

‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ münasebetiyle geçmişten bugüne cami ve mescitlerimizde görev îfâ eden cami görevlilerimiz; camilere hizmet eden ve camilerin inşâsında, îmârında görev alan ve bugün hayatta olmayanlara Allah Teâlâ rahmet, hayatta olanlara sağlık âfiyet lütfeylesin. Yüce Mevlâ’mız, camilerimizin birlikteliğimizin teminatı olmasını dâim eylesin. Birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi muhafaza eylesin. Dinimizi, devletimizi kâim eylesin. Devletimizin ve milletimizin bekâsına yönelen her türlü tehdit, saldırı, hile ve tuzakları şer odaklarının başlarına tebdîl eylesin.

‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın ülkemize, milletimize ve İslâm âlemine hayırlar getirmesi temennî ve niyâz ediyorum.

Diğer yazıları için tıklayınız…

 

Benzer Haberler:

KUR’AN KURSLARINDA EĞİTİM ÖĞRETİM 24 EYLÜL’DE BAŞLIYOR
KUR’AN KURSLARINDA EĞİTİM ÖĞRETİM 24 EYLÜL’DE BAŞL...
OKULLARINI TEMSİLEN İLÇE MÜFTÜLÜĞÜNÜ ZİYARET ETTİLER
OKULLARINI TEMSİLEN İLÇE MÜFTÜLÜĞÜNÜ ZİYARET ETTİL...
ÜLKÜ OCAKLARINDAN İLÇE MÜFTÜLÜĞÜNE VE DİN GÖREVLİLERİNE ZİYARET
ÜLKÜ OCAKLARINDAN İLÇE MÜFTÜLÜĞÜNE VE DİN GÖREVLİL...
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 03 Ekim 2018, 09:53 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 5.022 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
VAKFIKEBİR’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 101. YILDÖNÜMÜ

VAKFIKEBİR’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KU...

14 Şubat Vakfıkebir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü kutlama töreninden... [Devamı]
BEŞİKDÜZÜ’NÜN SEVİLEN KOMUTANI EMEKLİ OLUYOR

BEŞİKDÜZÜ’NÜN SEVİLEN KOMUTANI EME...

BEŞİKDÜZÜ’NÜN SEVİLEN KOMUTANI SERAL DOĞAN EMEKLİ OLUYOR Beşikdüzü İlçe Jandarma... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DE “GENÇLERLE SÖYLEŞİ”

VAKFIKEBİR’DE “GENÇLERLE SÖY...

VAKFIKEBİR’DE “GENÇLERLE SÖYLEŞİ” Vakfıkebir İlçe Vaizi Osman Öztürk, gençlerle... [Devamı]
EVLADIMIZ MÜCAHİT GÜDÜ’NÜN GÖREV YERİ ŞANLIURFA

EVLADIMIZ MÜCAHİT GÜDÜ’NÜN GÖREV Y...

EVLADIMIZ MÜCAHİT GÜDÜ’NÜN GÖREV YERİ ŞANLIURFA… Vatanî görevini îfâ ederken,... [Devamı]
PROF. DR. SELÇUK DUMAN, BEŞİKDÜZÜ’NDE KONFERANS VERDİ

PROF. DR. SELÇUK DUMAN, BEŞİKDÜZÜ’...

PROF. DR. SELÇUK DUMAN, BEŞİKDÜZÜ’NDE KONFERANS VERDİ Beşikdüzü İlçesi’nde, Ülkü... [Devamı]
RUS ASILLI ELENA LAVROVA İSLÂM’I SEÇTİ

RUS ASILLI ELENA LAVROVA İSLÂM’I SEÇTİ...

RUS ASILLI ELENA LAVROVA İSLÂM’I SEÇTİ Vakfıkebir İlçe Müftülüğü’nde İhtidâ Merasimi... [Devamı]
SAFİYE GÜNAYDIN EBEDİYETE UĞURLANDI

SAFİYE GÜNAYDIN EBEDİYETE UĞURLANDI...

Video görüntüler için tıklayınız…  SAFİYE GÜNAYDIN (61) EBEDİYETE UĞURLANDI Vakfıkebir... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR’DE “GENÇLERLE SÖYLEŞİ”

VAKFIKEBİR’DE “GENÇLERLE SÖY...

VAKFIKEBİR’DE “GENÇLERLE SÖYLEŞİ” Vakfıkebir İlçe Vaizi Osman Öztürk, gençlerle bir araya geldiği etkinlikte “Gençlik... [Devamı]
BEŞİKDÜZÜ’NÜN SEVİLEN KOMUTANI EMEKLİ OLUYOR

BEŞİKDÜZÜ’NÜN SEVİLEN KOMUTANI EME...

BEŞİKDÜZÜ’NÜN SEVİLEN KOMUTANI SERAL DOĞAN EMEKLİ OLUYOR Beşikdüzü İlçe Jandarma Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Seral Doğan,... [Devamı]
VAKFIKEBİR’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 101. YILDÖNÜMÜ

VAKFIKEBİR’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KU...

14 Şubat Vakfıkebir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü kutlama töreninden video görüntüler… Video_1 Video_2 Video_3    Devamı →[Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar