RAMİS UZUN YENİDEN ADAY GÖSTERİLDİ - ŞAMPİYON VAKFIKEBİR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ - CİHAN, “LİSELİ EŞKİYA” KİTABINI İMZALADI - VAKFIKEBİR’DE, ‘PEYGAMBERİMİZ VE GENÇLİK’ KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ - VAKFIKEBİR’DE KADINLARA YÖNELİK ‘MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI’ ETKİNLİĞİ -
CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI

Hüseyin KÖKSAL
Vakfıkebir İlçe Müftüsü

Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl, Ekim ayının ilk haftasında kutlanması geleneksel hale getirilen ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu yılki teması, ‘Din Hizmetine Adanmış Ömürler’ olarak belirlendi.

İslâm, aslında, insanlığa yegâne kurtuluşun yöntemini öğretmek için Yüce kudret katından gönderilen bütün ilâhi dinlerin adıdır. Çünkü ilâhi dinler, hayatın bilgi ve hikmet üzerine bina edilmesini, medeniyetin Peygamberlerin oluşturduğu temel ölçüler üzerinde gelişip yükselmesini, böylece insanın dünya ve ahiret mutluluğuna ulaşmasını gaye edinmiştir. Bu anlayışla ortaya çıkarılan medeniyetlerin temel unsuru da mâbetlerdir.

Tevhit ve vahdetin, birlik ve beraberliğin, kaynaşma ve dayanışmanın sembolü olan camilerimiz, kültür ve medeniyetin vazgeçilmezleri olan ilmin ve kenetlenmenin de mekânlarıdır. İlim ve hikmetin kazandırdığı incelikle kulluğu zirveye taşıyan camiler, bu sayede toplumlara ahlaki güzellik kazandıran manevi mimarların yetiştirildiği müstesna yerlerdir. Çünkü başta namaz olmak üzere fertlere gönül huzuru sağlayan her türlü yönelim orada gerçekleşir. Siyasi tercihleriyle dünya görüşlerini bir tarafa bırakan imanlı gönüller, hep birlikte Allah’ı anmaya ve arınmaya yönelmenin tadını orada alır.

Kur’an’ın dünyamızı aydınlatmaya başladığı günden bugüne kadar toplumlara ve yaşam alanlarına can veren, derinlik kazandıran, ilmiyle ışık saçan, ilmin peşinden koşuşturan âlimleri; davranışlarıyla Hz. Peygamber’in yaşam kalitesini ve sadeliğini yansıtmaya çalışan örnek şahsiyetleri hep camiler ve cami merkezli mekânlar yetiştirmiş, toplumun manevi mimarlarını, ünsiyet ve kardeşliğin, saygı ve hoşgörünün ve birlikte yaşama kültürünün egemen olduğu bu vahdet mekânları eğitmiştir.

Küçükten büyüğe herkesin, yaşam alanına değer katan mühim şahsiyetleri tanıması, hayırla yâd etmesi hem ödevi hem de hakkıdır. Nesilleri geleceğe motive etmek; geçmişte birçok meşakkate göğüs gererek büyük başarılar elde eden örnek insanları ve kapsamlı ilim tahsilinde bulunan âlimleri, … onlara tanıtmakla mümkündür. Yakın tarihte Hz. Peygamberden sonra onun izinden giden din ve millet büyüklerinin varlığını, hatıralarını ve başarılarını öğretmek hayata ölçü, nesillere gelecek ufku kazandırır. Onları iyilik, hayır, hasenât üzere yetişmelerine zemin hazırlayarak bencillikten, bireysellikten ve dünyevileşmekten kurtarır, mutluluğu, başkalarının mutluluğunda aramayı öğretir.

Bugün dünya üzerinde, bilhassa İslâm coğrafyasında, sırf çıkar ve üstünlük sağlama adına akıtılan kan ve gözyaşının, aslında vahyin egemen kılmak istediği sevgi, saygı, hoşgörü eksikliğinden kaynaklandığı aşikâr olunca camilerin ve oralarda yetişen mühim şahsiyetlerin, cami merkezli yaşamın kıymeti çok daha iyi anlaşılacaktır.

İnanmış gönülleri bir araya toplayan camilerimizin en küçük yerleşim yerlerinde bile varlığını sürdürüyor olması, toplumlar için arz ettiği son derece kritik önemden kaynaklanmaktadır. Öyle ki, yerine başka bir şey ikâme edilememektedir. Camilerimiz zor zamanlarımızın, bekâ sorunuyla karşı karşıya kaldığımız durumlarda da Kur’an’ın öğretileriyle birbirimize sarıldığımız, birbirimizden güç aldığımız, birbirimize cesaret verdiğimiz mekânlar olmuştur. Yakın tarihimiz bunun örnekleriyle doludur.

‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ münasebetiyle geçmişten bugüne cami ve mescitlerimizde görev îfâ eden cami görevlilerimiz; camilere hizmet eden ve camilerin inşâsında, îmârında görev alan ve bugün hayatta olmayanlara Allah Teâlâ rahmet, hayatta olanlara sağlık âfiyet lütfeylesin. Yüce Mevlâ’mız, camilerimizin birlikteliğimizin teminatı olmasını dâim eylesin. Birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi muhafaza eylesin. Dinimizi, devletimizi kâim eylesin. Devletimizin ve milletimizin bekâsına yönelen her türlü tehdit, saldırı, hile ve tuzakları şer odaklarının başlarına tebdîl eylesin.

‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın ülkemize, milletimize ve İslâm âlemine hayırlar getirmesi temennî ve niyâz ediyorum.

Diğer yazıları için tıklayınız…

 

Benzer Haberler:

TİCARET AHLAKI
TİCARET AHLAKI
MÜFTÜ KÖKSAL: “MEDYA DAHA FAZLA SORUMLULUK ÜSTLENMELİ”
MÜFTÜ KÖKSAL: “MEDYA DAHA FAZLA SORUMLULUK ÜSTLENM...
MÜFTÜ KÖKSAL KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ
MÜFTÜ KÖKSAL KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 03 Ekim 2018, 09:53 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 5.004 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
RAMİS UZUN YENİDEN ADAY GÖSTERİLDİ

RAMİS UZUN YENİDEN ADAY GÖSTERİLDİ...

  RAMİS UZUN YENİDEN ADAY CHP’nin Beşikdüzü Belediye Başkan Adayı Ramis Uzun 31 Mart 2019... [Devamı]
ŞAMPİYON VAKFIKEBİR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

ŞAMPİYON VAKFIKEBİR ANADOLU İMAM HATİP L...

ŞAMPİYON VAKFIKEBİR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ Trabzon Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce... [Devamı]
CİHAN, “LİSELİ EŞKİYA” KİTABINI İMZALADI

CİHAN, “LİSELİ EŞKİYA” KİTABINI İMZALADI...

Fotoğraflar “Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir CİHAN, “LİSELİ EŞKİYA”... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DE, ‘PEYGAMBERİMİZ VE GENÇLİK’ KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ

VAKFIKEBİR’DE, ‘PEYGAMBERİMİZ VE GENÇLİK...

Fotoğraflar “”Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir… Video_1 Kur’an-... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DE KADINLARA YÖNELİK ‘MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI’ ETKİNLİĞİ

VAKFIKEBİR’DE KADINLARA YÖNELİK ‘MEVLİD-...

VAKFIKEBİR’DE KADINLARA YÖNELİK ‘MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI’ ETKİNLİĞİ Vakfıkebir İlçe... [Devamı]
GÖRME ENGELLİ HANİFE KALAYCI, OKUDUĞU ŞİİRLE BÜYÜK ALKIŞ ALDI

GÖRME ENGELLİ HANİFE KALAYCI, OKUDUĞU Şİ...

Video görüntü için tıklayınız… GÖRME ENGELLİ HANİFE KALAYCI, OKUDUĞU ŞİİRLE BÜYÜK... [Devamı]
BEŞİKDÜZÜ’NDE MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ

BEŞİKDÜZÜ’NDE MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİ...

Fotoğraflar İçin Tıklayınız… Video görüntü için tıklayınız… BEŞİKDÜZÜ’NDE... [Devamı]
Popüler Haberler


RAMİS UZUN YENİDEN ADAY GÖSTERİLDİ

RAMİS UZUN YENİDEN ADAY GÖSTERİLDİ...

  RAMİS UZUN YENİDEN ADAY CHP’nin Beşikdüzü Belediye Başkan Adayı Ramis Uzun 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler için,... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar