MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” - DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR -
TRABZONSPOR YENİ STADYUMUNUN AÇILIŞINDA BORİSSA DORTMUND İLE KARŞILAŞSIN

almanya dodbug ts2

TRABZONSPOR YENİ STADYUMUNUN AÇILIŞINDA BORİSSA DORTMUND İLE KARŞILAŞSIN

Almanya’da düzenlenmekte olan Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri’nde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ullrich Sireau ortak basın toplantısı düzenledi. Sireau, Trabzonspor’un yeni stadyumunun açılışında Borissa Dortmund ile karşılaşmasını önerdi.

almanya dodbug ts

Almanya’nın Dortmund kentinde düzenlenmekte olan Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri devam ediyor. Etkinliklerin ikinci gününde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ullrich Sireau birlikte basın toplantısı düzenlediler.

almanya dodbug ts1

Alman ve Türk medyasının yakından takip ettiği toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Dortmund Belediye Başkanı Sireau, basın toplantısının kardeş şehir olan Dortmund ve Trabzon arasındaki ilişkiler için, medyanın bilgilendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmekte olduğunu kaydederken iki şehir arasındaki benzerliklerden ve şehirlerin birbirileriyle gerçekleştirebileceği projelerden bahsetti.

Türkiye’de ilk defa bir şehrin ülke dışında böylesi bir etkinlik düzenleyerek kendini tanıttığını kaydeden Sireau, “Bu fuarın burada gerçekleştirilmesi fikri yaklaşık bir yıl evvel doğdu. Karadeniz kıyısında bir lokantada otururken Sayın mevkiidaşım bu fikri beyan ettiğinde çok heyecanlandım ve pazar olmasına rağmen hemen yardımcımı aradım”  dedi.

Yaptığı değerlendirmede iki şehrin birçok alanda çok ciddi işbirliği çalışmaları gerçekleştirebileceğinin altını çizen Sireau, Trabzonspor’un yeni stadının açılışının, Borissa Dortmund ile Trabzon arasında oynanacak olan özel maçla gerçekleştirilmesini önerdi.

Etkinliklerin açılışı için Dortmund’da gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’ya, Türk Hava Yolları’nın Dortmund’dan İstanbul ve Trabzon’a doğrudan uçuşları başlatması talebinde bulunduğunu kaydeden Ullirch Sireau, “Uçuşlarda bu maçla başlayabilir. THY uçağı buradan Borissa Dortmund’u alır, maç oynanır ve geri getirir. Böylece uçuşlara da başlanır… Alman vatandaşlarının son yıllarda turizm için bazı ülkelere gitmekte çekindiğini görüyorum. Trabzon ve Karadeniz kıyıları kesinlikle gitmekte çekinilecek yerler değil. Ben gittim gördüm. Hatta bu yıl tatilimi de Trabzon’da geçirmeyi düşünüyorum. Birçok alanda işbirliği imkânlarımız var ve turizm de bunlardan bir tanesi. Bunu değerlendirmeliyiz. Ancak bu işler için bazı adımları atmamız gerekiyor. Mesela dediğim gibi uçuşlar başlamalı… Trabzon’un sahip olduğu coğrafi konum müthiş bir lojistik imkân sağlıyor. Biz Kuzey Ren Westfelya eyaleti olarak Kafkasya, İran ve Orta Asya’ya açılmak istiyoruz. Bunu değerlendirmek istiyoruz… Bir sene sonra Türkiye’de kardeş şehir konferansı yapacağız. Eyaletimizin ve iki ülkenin ekonomi bakanlarının da bu toplantıda olmasını istiyoruz. Karşılıklı atacağımız adımları burada karara bağlamalıyız…” şeklinde konuştu.

Sireau ayrıca son dönemde Almanya ve Türkiye arasında ciddi bir yakınlaşma yaşandığını kaydederken bundan memnuniyet duyduklarını ve bunun fırsata dönüştürmek istediklerini ifade etti.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da yaptığı değerlendirmede, Başkan Sireau’nun tüm önerilerine imza atmaya hazır olduklarını kaydederken, iki şehrin sonuç odaklı kardeş şehir ilişkilerinden büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Trabzon’un eğitimde Dortmund gibi bir kent olduğunu ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu, “Turizmde, lojistikte, teknolojide, gıda ve tarım ürünlerinde, sağlık alanlarında şehirlerimizin öne çıkan özellikleri var. Dortmund çok önemli atılımlar gerçekleştiriyor. Dortmund’un teknoloji, finans ve sigortacılık alanındaki bilgi ve tecrübelerinden yararlanacağız. Her iki ülkenin ekonomi bakanlarına arz edeceğimiz bir kardeş şehirler konferansı düzenleyeceğiz. İki ülkenin daha da yakınlaşmasına, iki kardeş şehir olarak imza atacağız…” ifadelerini kullandı.

Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzonspor’un yeni stadyumunun açılışında Borissa Dortmund ve Trabzonspor’un karşılaşması önerisinin de her iki şehirde süratle gündeme getirileceğini ifade etti.

Her iki belediye başkanı, yaptıkları değerlendirmelerin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 26 Şubat 2016, 00:00 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kültür Sanat, Manşet, Siyaset, Son Dakika, Spor Haberleri, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy... [Devamı]
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy Mahallesi Merkez Camii’nde Yaptığı... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar