BÖLGEMİZDE TEK - KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI - MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK - MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU - MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ -
ZAFERLERİMİZ

Diğer yazıları için tıklayınız…

ZAFERLERİMİZ
ECDÂDIN HAK MÜCADELESİ

Bismillahirrahmanirrahim.

Allah’a hamd ve senâ, O’nun kutlu elçisine salât ve selâm olsun!

Alemlerin Rabbi olan Allah (cc), insan nevini hürmete layık bir varlık olarak yaratmış,(1) bu itibarına yaraşır özgürlük alanları belirlemiştir. Tam manasıyla mutlu bir yaşam ve ebedi bahtiyarlık yalnızca bütün varlığın sahibi olan Allah’ın istediği gibi söylemekle ve yapıp etmekle gerçekleşebilir.(2) Gerçekte rûhun ve bedenin özgürlüğü de buradadır.(3) Bununla birlikte mutluluğu getireceğinden kuşku duyulmayan bu çağrıya icabet etmek de kişinin isteğine bırakılmıştır. Bu bakımdan dinin, aklın, neslin, malın ve canın her türlü tecavüze karşı korunması ve bu değerlerin yaşatılması için verilen mücadele kutsal sayılmıştır.

İnsan onurunu rencide eden, yok sayan uygulamalar insanlık tarihi kadar eskidir. Kişisel menfaatlerin çatışmasıyla başlayan hakkı ve haddi tecavüz ameliyesi, ırkçı, mezhepsel, dinsel ve benzeri örgütlenmelerle yerküreyi cehenneme çevirmiştir. Hepimizin hafızasında canlılığını muhafaza eden İslâm’ın kökleşip filizlenmesine vesile olan Bedir, Uhud ve Hendek muharebeleri, yukarıda sözü edilen özgürlüklerin korunmasına müteveccih vukû bulmuştur. Çünkü insan fıtratının özünü teşkil eden özgürlük, dini yükümlülüklerin de esası durumundadır. Meşrû eğilimlerini tercih etmesi için kesinlikle eğitilmeye muhtaç olmakla birlikte müdahale ve baskıya konu edilmesi insan onurunu yok eder. Mekke’de dini tercihler dahil insanca yaşama imkanından mahrum olan ilk Müslümanların, ana yurtlarını terk ederek temel haklarını kullanabilecekleri Medine’ye hicret etmeleri, hakkı ve adaleti topluma egemen kılmak içindi. Esasında kutlu elçilerin davası da buydu.

Yakın tarihimizde de egemen güçler cennet vatanımızda, özgürlüklerimize kastetmiş, yer altı ve yer üstü bütün kaynaklarımızı sömürerek geleceğimizi yok etmek, umutlarımızı ve imkanlarımızı sömürmek istemiştir. Allah’ın adını yüceltmek isteyenlerle buna şiddetle karşı çıkanların yani hak ile bâtılın o dönemdeki mücadelesinin bizâtihî kendisi olan İstiklâl muharebeleri, vatanımızda huzur ve refah içerisinde yaşama gayesiyle Allah rızasına müteveccih gerçekleştirilmiştir. Bu sebeple “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin…”(4) ikazıyla Allah’ın mülkü olan yeryüzünde, tasarrufun da O’na ait olması için çalışanın Allah katındaki değerine atıfta bulunulmuştur.  Vatan savunması uğruna ölenlere büyük mükâfat vaat edilmesi, savaştan kaçanlara da aynı ağırlıkta ceza öngörülmesi, bu mücadelenin görünen kısmıyla savaş olarak adlandırılmasının ötesinde, gayeye yönelik değerlendirme yapılmasını zorunlu kılar. Gayesi Allah rızası olmayan her davranış, sevaptan mahrum kaldığı gibi günah da bulanmış olur.

Bu değerlendirme tarzıyla asırlar evvel ilk Müslümanların müşriklere karşı vermiş olduğu ölüm kalım mücadelesi, aynı zamanda tevhid mücadelesi idi. O zaman Allah Resulü (sav), yakarışında, savaşın kaybedilmesi durumunda Allah’a kullukta bulunacak kimsenin kalmayacağını ifade etmişti. Aynı durum ecdadımızın ağır kayıplar verdiği bağımsızlık mücadelesinde ortaya çıkmış, Merhum Milli Şairimiz Akif, Hz. Peygamber (sav)’in bu sözlerine atıfta bulunmuştur. Öyle ki, istiklâl mücadelesinde yaşananların vahâmetini anlatırken, Bedir cengaverlerinin ancak İstiklâl Harbi’nde düşmana karşı koyanlar kadar yüce olabileceğini dile getirerek tarihsel izdüşüme işaret etmiştir.

İçinde bulunduğumuz coğrafyanın İslâm diyârı olmasında, Ağustos 1071 en önemli kilometre taşıdır. Ağustos 1922 de, bu toprakların düşmana ve bâtıla kapandığını belgeleyen önemli belgedir. Bu nedenle yârının inşası, tarih bilincinin yerleşip kökleşmesi ve geçmişin hatalarından ders çıkarılması ile imkan bulabilir. İbadetlerdeki taklit dahil hiçbir şekilde bilinçsizce başkalarının yaptığını aynıyla yapmayı tasvip etmeyen İslâm, hayatın her alanında ilkelerle hareket edilmesini doğru bulur.

Bir vesile nice zorluklara katlanarak düşmana karşı zafer kazanan; Malazgirt Meydan Muharebesi, Başkomutanlık Meydan Muharebesi ve bu minvalde bil fiil vatanın her karışında kanı, teri ve emeği bulunan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; cesaret ve gayretleriyle öne çıkan Nene Hâtun, Sütçü İmam, Halide Edip, Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi, Afyon Müftüsü Hüseyin Efendi, İstiklâl Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve daha nice adları bilinmeyen, kanlarıyla tarih yazan vefâ timsali erkeklerimizi ve cefânın zirvesi kadınlarımızı, nihayet İslam’ın bidâyetinden bugüne kadar gelmesinde emeği geçen bütün şehit, gazi ve kahramanları minnet, duâ ve rahmetle anıyor, ebedî âlemde bahtiyarlık diliyorum. Kadir Mevlâ aziz şühedâya rahmet eylesin.

Duâlarda buluşmak dileğiyle.

——————-

(1) 17/İsra, 70

(2) 51/Zariyat, 56

(3) 13/Rad, 28; 9/Tevbe, 23, 24

(4) 2/Bakara, 154; Al-i İmran, 169, 170; 9/Tevbe, 111; Saff, 10, 11, 12;2/Bakara, 190; Buhari, Cihad, 6

Diğer yazıları için tıklayınız…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 20 Ağustos 2019, 20:52 tarihinde Dünya, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK BEŞİKDÜZÜ İLÇEMİZE, BÖLGEMİZE VE ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN! Beşikdüzü Ahmet... [Devamı]
KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI

KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN P...

VAKFIKEBİR’DE, KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI DÜZENLENDİ Vakfıkebir İlçe... [Devamı]
MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN...

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK Kızılay’ın Vakfıkebir... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CAN...

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU Video  Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ

MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ...

Vakfıkebir İlçe Vaizi Ekrem Akbaş’ın, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal ile Zekat konusunda... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN P...

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM RADYOSU’NDA TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRMAYA TALİBİZ

ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SA...

KIYMETLİ KARDEŞLERİMİZ! Türkiye Diyanet Vakfı Vakfıkebir Şubesi olarak Zekat, Fidre, Fidye ve... [Devamı]
Popüler Haberler


BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK BEŞİKDÜZÜ İLÇEMİZE, BÖLGEMİZE VE ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN! Beşikdüzü Ahmet Gün Anadolu İmam Hatip Lisesi, Fen Bilimleri... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar