ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
ZAFERLERİMİZ

huseyin koksal zaferlerimiz

Diğer Yazıları için tıklayınız…

ZAFERLERİMİZ

Bismillahirrahmanirrahim.

Allah’a hamd ve sena, O’nun kutlu elçisine salat ve selam olsun!

Alemlerin Rabbi olan Allah (cc), insan nevini hürmete layık bir varlık olarak yaratmış, bu itibarına yaraşır özgürlük alanları belirlemiştir. Tam manasıyla mutlu bir yaşam ve ebedi bahtiyarlık yalnızca bütün varlığın sahibi olan Allah’ın istediği gibi söylemekle ve yapıp etmekle gerçekleşebilir. Gerçekte ruhun ve bedenin özgürlüğü de buradadır.  Bununla birlikte mutluluğu getireceğinden kuşku duyulmayan bu çağrıya icabet etmek de kişinin isteğine bırakılmıştır. Bu bakımdan dinin, aklın, neslin, malın ve canın her türlü tecavüze karşı korunması ve bu değerlerin yaşatılması için verilen mücadele kutsal sayılmıştır.

İnsan onurunu rencide eden, yok sayan uygulamalar insanlık tarihi kadar eskidir. Kişisel menfaatlerin çatışmasıyla başlayan hakkı ve haddi tecavüz ameliyesi, ırkçı, mezhepsel, dinsel ve benzeri örgütlenmelerle yerküreyi cehenneme çevirmiştir. Hepimizin hafızasında canlılığını muhafaza eden İslam’ın kökleşip filizlenmesine vesile olan Bedir, Uhud ve Hendek savaşları yukarıda sözü edilen özgürlüklerin korunmasına müteveccih vuku bulmuştur. Çünkü İslam fıtrat dinindir ve özgürlüğüne son derece düşkün olan insan fıtratının meşru eğilimlerini hayata geçirmesine fırsat vermiştir. Mekke’de dini yaşam dahil insanca yaşama imkanından mahrum olan ilk müslümanların ana yurtlarını terk ederek doğuştan bahşedilen haklarını kullanabilecekleri Medine’ye hicret etmiş olmaları da bu sebepledir. Aslında bütün peygamberlerin mücadelesi hep bu olmuştur. Hakkın ve adaletin egemen olma mücadelesi.

Yakın tarihimizde de egemen güçler bağımsız ülkemizde özgürce yaşamamıza kastetmiş, yer altı ve yer üstü bütün kaynaklarımızı sömürerek geleceğimizi de elimizden almak istemişlerdir. Allah’ın adının egemen kılınmasını isteyenlerle buna şiddetle karşı çıkanların, yani hak ile batılın o dönemdeki mücadelesinin bizatihi kendisi olan İstiklal muharebeleri, vatanımızda huzur ve refah içerisinde yaşama gayesiyle Allah rızasına müteveccih gerçekleştirilmişlerdir. Bu sebeple “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyi…” ikazıyla Allah’ın mülkü olan yeryüzünde, tasarrufun da ona ait olması için çalışanın Allah katındaki değerine atıfta bulunulmuştur.  Vatan savunması uğruna ölenlere büyük mükafat vaat edilmesi, savaştan kaçanlara da aynı ağırlıkta ceza öngörülmesi, bu mücadelenin görünen kısmıyla savaş olarak adlandırılmasının ötesinde gayeye yönelik değerlendirme yapılmasını gerektirir. Allah rızasının gaye olarak belirlenmediği hiçbir davranış sevaptan nasibini alamaz.

Bu değerlendirme tarzıyla asırlar evvel ilk müslümanların müşriklere karşı vermiş oldukları ölüm kalım mücadelesi aynı zamanda tevhid mücadelesi idi. O zaman Allah Resulü (sav), yakarışında savaşın kaybedilmesi durumunda  Allah’a kullukta bulunacak kimsenin kalmayacağını ifade etmişti. Aynı durum ecdadımızın ağır kayıplar verdiği bağımsızlık mücadelesinde ortaya çıkmış, Merhum Milli Şairimiz Akif, Hz. Peygamber (sav)’in bu sözlerine atıfta bulunmuştur. Öyle ki, istiklal mücadelesinde yaşananların vahametini anlatırken Bedir’de savaşanların ancak Kurtuluş harbinde savaşanlar kadar şanlı olabileceklerini dile getirmiştir.

İçinde bulunduğumuz coğrafyanın İslam diyarı olmasında Ağustos 1071 en önemli kilometre taşıdır. Ağustos 1922 de bu toprakların düşmana ve batıla kapandığını belgeleyen önemli bir belgedir. Bu nedenle yarının inşa edilebilmesi, tarih bilincinin yerleşip kökleşmesiyle, geçmişin hatalarından ders çıkarılması ile imkan bulabilir. İbadetlerdeki taklit dahil hiçbir şekilde bilinçsizce başkalarının yaptığını aynıyla yapmayı tasvip etmeyen İslam, hayatın her alanında ilkelerle hareket edilmesini ister.

Bir vesile nice zorluklara katlanarak düşmana karşı zafer kazanan; Malazgirt Meydan Muharebesi, Başkomutanlık Meydan Muharebesi ve bu minvalde bil fiil vatan her karışında kanı, teri ve emeği bulunan, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere cesaret ve gayretleriyle öne çıkan Nene Hatun, Sütçü İmam, Halide Edip Adıvar, Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi, Afyon Müftüsü Hüseyin Efendi, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve daha nice adları bilinmeyen vefa timsali erkeklerimizi ve cefanın zirvesi kadınlarımızı, nihayet İslam’ın bidayetinden bugüne kadar gelmesinde emeği geçen bütün şehit, gazi ve kahramanlarımızı minnet, dua ve rahmetle anıyor, ebedi alemde bahtiyarlık diliyorum.

Dualarda buluşmak dileğiyle.

Diğer Yazıları için tıklayınız…

1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 01 Eylül 2014, 15:10 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar