BÖLGEMİZDE TEK - KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI - MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK - MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU - MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ -
SENDİKAL BERABERLİK


Abdullah GÜLAY / Eğitimci-Yazar
gulayabdul@hotmail.com

Türkiye’de kamu çalışanlarının sendikalarla tanışması yeni sayılır. Kamu sendikacılığı, gerçek demokratik sivil toplum kuruluşu olabilme yolunda uzun bir geçmişe ve deneyime sahip değildir. Mevcut yasal durumu, haklar yönünden de tam anlamıyla olgunlaşmamıştır. Toplu sözleşme hakkı daha yeni verilmiş; grev hakkı noktasında henüz yasal düzenleme yapılamamıştır. Buna rağmen gittikçe gelişen bir süreç izlediği söylenebilir.

Özellikle son aylarda sendikalara üye kayıtlarındaki rekabet, üye sayısını artırabilmek için verilen mücadele, üyeliğe davet şekli, aynı sendika mensuplarının farklı sendika üyelerine önyargılı yaklaşımları gibi konularda serzenişler, şikâyetler ve eleştiriler dinliyoruz. Anlatılanlardan kamu çalışanları arasında gizli bir sendika mücadelesi ve huzursuzluğu olduğu anlaşılıyor. Bu durum sendikalaşma yolundaki gelişme sürecinin sancıları olmakla birlikte, geçmişte yaşanan bazı sıkıntılı dönemleri de hatırlatmaktadır:

Kırk beş-elli yaş ve üstü kuşak hüzünle hatırlar; 12 Eylül öncesi Türk Gençliği, emperyal güçler ve yerli işbirlikçileri tarafından siyasî kamplara bölünerek birbirleriyle çatıştırılmış; binlerce üniversite öğrencisi, kardeş kurşunu ile hayatının baharında aramızdan ayrılmıştır. Sonra bu ayrımcılığın doğurduğu kavgalar acı bir tecrübe olmuş, insanlar gerekli dersi almış, uzlaşmacı bir anlayışla birbirini dinleyebilen, anlayabilen bir sürece girmiş ve demokratik olgunluk yolunda önemli mesafeler kat etmiştir. Bu yumuşama ve karşılıklı düşünce paylaşımı, ülke barışına ve kalkınmasına hız katmıştır. Ama gel gör ki bu olumlu gelişmeler aynı emperyal güç merkezlerinin yine hoşuna gitmemiştir. Bunun üzerine ülkeyi zayıf tutacak yeni yollar aramışlar, bölücü terörü yapılandırmışlar, 12 Eylül öncesinde yürüttükleri “ülkeyi zayıflatma” görevini bu kez de bölücü terör üzerinden sürdürmüşlerdir.

Sendikalara üye kaydedilirken belli bir dünya görüşü ve düşünce yakınlığının dikkate alınması yadırganamaz. Ama üyelik tercihini farklı sendikadan yana kullanan kamu çalışanını dışlayan, hedef haline getiren, bazı haklardan mahrum edebilecek nüfuz ve etkileme yolunu benimseyen    davranış ve girişimleri, şu ya da bu sebeple alkışlamak mümkün değildir. Çünkü bütün sendikaların hedefleri aynı, çıkarları ortaktır: İşveren ile çalışan arasındaki haklara dayalı ilişkilerin karşılıklı olarak düzenlenmesi; bu konudaki uyuşmazlıkların giderilmesi; ekonomik, sosyal ve yasal hakların takip edilmesi gibi konulardır. Bu ortak hedefler, aslında sendikaların birlikte hareket etmesini zorunlu hale getirmektedir. Bu açıdan bakıldığında dışlayıcı ve ayırımcı yaklaşımları güç kaybı olarak değerlendirmek mümkündür. Yasal mücadele işverene karşı olmalıdır. Sendikaların kendi aralarında mücadele yoktur, rekabet vardır; rekabetin sınırları da bellidir.

Eğer sendikacılık kişisel hesapların, siyasal görüşlerin, ekonomik güçlerin online casino ve ideolojilerin etkisinde kalır, sendikalar da bu doğrultuda hareket ederlerse amacın dışına çıkılmış olur. Sendikalar bu yapısını esas alarak kendisine üye olmayanları veya karşı sendikanın üyelerini dışlama ve karşıtlık anlayışı ile hareket ederse, birlik ve beraberliğe, çalışma barışına ve üretime zarar verir. Oysa herkes için vatanseverlik,  “birlikten güç doğar” ilkesine göre davranmaktır. İlişkiler, iş ve işlemler   barış ve dayanışma ortamında yürütülmelidir. Katılaşmak, dışlamak ve sertleşmek eski günleri hatırlatmaktadır; yumuşak ve hoşgörülü olmak gerekir. Araya iz bırakabilecek derin çizikler atılmamalı, ayrılıklar üzerinden değil, ortak noktalar üzerinden hareket edilmelidir. Sendikalar birbiriyle mücadele ederek gücünü tüketmemelidir. Unutulmamalıdır ki hiç bir düşünce ve gayret,  itici yöntem ve usullerle benimsetilemez, taraftar bulamaz ve büyütülemez.

Tayin yoluyla gelen bir çalışanın, öncelikle hangi sendikanın üyesi olduğunu merak edip araştırarak işe başlarsak, bu davranışımız insanî yönümüzü ve yasal sorumluluğumuzu arka plana iter. Kişilere olan ilgimizi ya da ilgisizliğimizi, uzaklığımızı veya yakınlığımızı sendikal beraberlik veya ayrılıkla belirlemek doğru olmaz. Çünkü sendika beraberliği temel insanî değerler ve haklar yanında anlamsızdır. Bu beraberliği çok önemli bir sosyal olgu haline getirmeye çalışmak, yapay önem oluşturma gayretidir.

Sendikalar önemsiz değildir, hafife de alınamaz; bütün çalışanlar için olmazsa olmazdır. Ancak bir dostunuzu sendika ayrılığı nedeniyle kaybederseniz değmez! Sendikaya üye olduğunuz için iltifat görüyorsanız bir değer ifade etmez. Sendikalar insanlara bir meziyet eklemez, bir yetenek bahşetmez. Tam tersine sendikalar donanımlı insanların değerli katkılarıyla kurumlaşır ve sosyal düzeyini yükseltir.

Bu gerçeği akıldan çıkarmamak gerekir.

Diğer Yazıları İçin Tıklayınız…!

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 28 Nisan 2011, 22:42 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 3 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK BEŞİKDÜZÜ İLÇEMİZE, BÖLGEMİZE VE ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN! Beşikdüzü Ahmet... [Devamı]
KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI

KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN P...

VAKFIKEBİR’DE, KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI DÜZENLENDİ Vakfıkebir İlçe... [Devamı]
MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN...

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK Kızılay’ın Vakfıkebir... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CAN...

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU Video  Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ

MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ...

Vakfıkebir İlçe Vaizi Ekrem Akbaş’ın, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal ile Zekat konusunda... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN P...

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM RADYOSU’NDA TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRMAYA TALİBİZ

ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SA...

KIYMETLİ KARDEŞLERİMİZ! Türkiye Diyanet Vakfı Vakfıkebir Şubesi olarak Zekat, Fidre, Fidye ve... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar