VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
SÖZ NAMUSTUR BİLENE

SÖZ NAMUSTUR BİLENE

          Mehmet Akif Ersoy, sadece Safahat yazarı,  Çanakkale’yi destanlaştıran şâir değil veya sadece İstiklâl Marşı şâiri değil, aynı zamanda örnek bir ahlâk ve karaktere sahip, model insandır. O, hiçbir güç karşısında ve hiçbir zaman eğilmedi, bükülmedi. Her zaman onuruyla yaşadı. Hiçbir şey ve hiçbir kimse onu, inandıklarıyla ters düşüremedi. O, bütün ömrünce beğenmediği, inanmadığı hiçbir şeyi alkışlamadı. Hak bildiklerini söylemekten de çekinmedi.

             Mehmet Akif ERSOY, verilen sözün ne anlama geldiğini çok iyi bilen adamdı. Verilen söz, onun namusuydu. Her şey olabilirdi; fakat bir insanın sözünde durmaması kadar çirkin, kötü bir şey olamazdı. O, sözün ayağa düştüğü, verilen sözün hiçbir öneminin ve değerinin kalmadığı, edilen yeminlerin bile önemsenmediği günümüzden çok uzaktı.

             Meşrutiyet’in ilk seneleri, bir Cuma günü, İstanbul’a adam boyu kar yağar. O gün Araba, tramvay, şimendifer ve vapur hiç çalışmamıştır. M. Akif’in, Çapa’daki arkadaşı Mithat CEMAL’in evine gelmek için daha önceden verilmiş sözü vardır. O gün sütçü, ekmekçi gibi adamlar bile dağıtıma çıkamamıştır. Dolayısıyla Akif de beklenmemektedir. Öğle yemeğinden sonra hâlâ ekmekçi beklenirken, kapı çalınır. Açılınca bir de ne görülsün: Akif Bey gelmiştir! Bıyığının yarısı da donmuştu! Mithat Bey onu görünce şaşırır…

           Beylerbeyi’nden nasılsa Beşiktaş’a bir vapur işlemiştir.  Beşiktaş’tan Çapa’ya işleyen bir araç yoktur; bu karda, tipide yaya olarak yürünülen mesafeye Mithat Bey şaştıkça, Akif de onun hayretine şaşırmaktadır. Akif’in bu şaşırmalara verdiği cevap çok anlamlıdır: 

          -Gelememem için ölmem lâzımdı. Çünkü ‘geleceğim’ diye söz vermiştim!  Mithat Cemal; “İnsanların birbirlerine verdikleri sözün bu kadar korkunç bir şey olması, o gün beni ürküttü. Bu olaydan sonra, ona söz vermekten korktum.” diyor.

          Veteriner Fakültesi’nden sınıf arkadaşı Hasan Efendi’yle Akif, o kadar dost, o kadar samimi olmuşlar ki bir gün birbirlerine söz verirler: İleride çoluk-çocuk sahibi olurlarsa, dünyada kalan, ölenin çocuklarına bakacaktır. Aradan yıllar geçer… Hasan Efendi ve Akif evlenip çoluk-çocuk sahibi olurlar. Bu arada Meşrutiyet ilân edilmiştir. Mehmet Akif de Tarım Bakanlığı’nda Genel Müdür Yardımcısı olmuştur. İşte o günlerde, Akif’in Genel Müdürü, Tarım Bakanı tarafından haksız yere görevinden alınır. Akif, bu haksızlığa dayanamaz ve Genel Müdür Yardımcılığı görevinden istifa eder.   

            Artık işsizdir. Para biriktirme âdeti olmayan, elindeki avucundakini anında çevresindeki yoksul ve kimsesiz insanlar için harcayan Akif, eşi ve çocuklarıyla büyük bir maddî sıkıntıya düşer. O kadar ki, o günlerde beraber kitap okumak için Akif’in evine sık sık gelen ve öğle yemeklerini Akif’in evinde beraber yiyen Mithat Cemal, bu maddî sıkıntıyı açıkça gördüğünden, çeşitli bahaneler uydurarak Akif’e, yemek saatinden sonra gitmeye başlar. Gerisini Mithat Cemal’den dinleyelim: 

            “Bir cuma günü gittiğimde Akif’in evinde sekiz çocuk buldum. Evde sekiz kişilik bir kıyamet kopuyordu! Akif’in beş çocuğuna katılan bu üç çocuğun komşudan gelmiş ufak misafirler olduğunu zannettim ve ertesi cuma bu çocuk gürültüsüyle artık karşılaşmam zannettim. Fakat her cuma sekiz çocukla sofada aynı kıyamet kopuyordu…  Akif de buna katlanıyordu; Akif’e sordum: 
          -Kim bu yavrular?                                                                                                                                          

           -Hasan Efendi öldü de…  Kim önce ölürse hayatta kalan onun çocuklarına bakacaktı; Baytar Mektebinde öğrenci iken bir birimize söz vermiştik. Bu çocuklar rahmetli Hasan Efendi’nin çocukları…! Onlara artık ben bakıyorum! Ne mutlu böyle dostları olanlara…

         76 Yıl sonra Onu rahmetle anıyoruz.   

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 26 Mart 2012, 20:57 tarihinde Yazar 3 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar