KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI - MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK - MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU - MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ - MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU -
SÖZ NAMUSTUR BİLENE

SÖZ NAMUSTUR BİLENE

          Mehmet Akif Ersoy, sadece Safahat yazarı,  Çanakkale’yi destanlaştıran şâir değil veya sadece İstiklâl Marşı şâiri değil, aynı zamanda örnek bir ahlâk ve karaktere sahip, model insandır. O, hiçbir güç karşısında ve hiçbir zaman eğilmedi, bükülmedi. Her zaman onuruyla yaşadı. Hiçbir şey ve hiçbir kimse onu, inandıklarıyla ters düşüremedi. O, bütün ömrünce beğenmediği, inanmadığı hiçbir şeyi alkışlamadı. Hak bildiklerini söylemekten de çekinmedi.

             Mehmet Akif ERSOY, verilen sözün ne anlama geldiğini çok iyi bilen adamdı. Verilen söz, onun namusuydu. Her şey olabilirdi; fakat bir insanın sözünde durmaması kadar çirkin, kötü bir şey olamazdı. O, sözün ayağa düştüğü, verilen sözün hiçbir öneminin ve değerinin kalmadığı, edilen yeminlerin bile önemsenmediği günümüzden çok uzaktı.

             Meşrutiyet’in ilk seneleri, bir Cuma günü, İstanbul’a adam boyu kar yağar. O gün Araba, tramvay, şimendifer ve vapur hiç çalışmamıştır. M. Akif’in, Çapa’daki arkadaşı Mithat CEMAL’in evine gelmek için daha önceden verilmiş sözü vardır. O gün sütçü, ekmekçi gibi adamlar bile dağıtıma çıkamamıştır. Dolayısıyla Akif de beklenmemektedir. Öğle yemeğinden sonra hâlâ ekmekçi beklenirken, kapı çalınır. Açılınca bir de ne görülsün: Akif Bey gelmiştir! Bıyığının yarısı da donmuştu! Mithat Bey onu görünce şaşırır…

           Beylerbeyi’nden nasılsa Beşiktaş’a bir vapur işlemiştir.  Beşiktaş’tan Çapa’ya işleyen bir araç yoktur; bu karda, tipide yaya olarak yürünülen mesafeye Mithat Bey şaştıkça, Akif de onun hayretine şaşırmaktadır. Akif’in bu şaşırmalara verdiği cevap çok anlamlıdır: 

          -Gelememem için ölmem lâzımdı. Çünkü ‘geleceğim’ diye söz vermiştim!  Mithat Cemal; “İnsanların birbirlerine verdikleri sözün bu kadar korkunç bir şey olması, o gün beni ürküttü. Bu olaydan sonra, ona söz vermekten korktum.” diyor.

          Veteriner Fakültesi’nden sınıf arkadaşı Hasan Efendi’yle Akif, o kadar dost, o kadar samimi olmuşlar ki bir gün birbirlerine söz verirler: İleride çoluk-çocuk sahibi olurlarsa, dünyada kalan, ölenin çocuklarına bakacaktır. Aradan yıllar geçer… Hasan Efendi ve Akif evlenip çoluk-çocuk sahibi olurlar. Bu arada Meşrutiyet ilân edilmiştir. Mehmet Akif de Tarım Bakanlığı’nda Genel Müdür Yardımcısı olmuştur. İşte o günlerde, Akif’in Genel Müdürü, Tarım Bakanı tarafından haksız yere görevinden alınır. Akif, bu haksızlığa dayanamaz ve Genel Müdür Yardımcılığı görevinden istifa eder.   

            Artık işsizdir. Para biriktirme âdeti olmayan, elindeki avucundakini anında çevresindeki yoksul ve kimsesiz insanlar için harcayan Akif, eşi ve çocuklarıyla büyük bir maddî sıkıntıya düşer. O kadar ki, o günlerde beraber kitap okumak için Akif’in evine sık sık gelen ve öğle yemeklerini Akif’in evinde beraber yiyen Mithat Cemal, bu maddî sıkıntıyı açıkça gördüğünden, çeşitli bahaneler uydurarak Akif’e, yemek saatinden sonra gitmeye başlar. Gerisini Mithat Cemal’den dinleyelim: 

            “Bir cuma günü gittiğimde Akif’in evinde sekiz çocuk buldum. Evde sekiz kişilik bir kıyamet kopuyordu! Akif’in beş çocuğuna katılan bu üç çocuğun komşudan gelmiş ufak misafirler olduğunu zannettim ve ertesi cuma bu çocuk gürültüsüyle artık karşılaşmam zannettim. Fakat her cuma sekiz çocukla sofada aynı kıyamet kopuyordu…  Akif de buna katlanıyordu; Akif’e sordum: 
          -Kim bu yavrular?                                                                                                                                          

           -Hasan Efendi öldü de…  Kim önce ölürse hayatta kalan onun çocuklarına bakacaktı; Baytar Mektebinde öğrenci iken bir birimize söz vermiştik. Bu çocuklar rahmetli Hasan Efendi’nin çocukları…! Onlara artık ben bakıyorum! Ne mutlu böyle dostları olanlara…

         76 Yıl sonra Onu rahmetle anıyoruz.   

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 26 Mart 2012, 20:57 tarihinde Yazar 3 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI

KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN P...

VAKFIKEBİR’DE, KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI DÜZENLENDİ Vakfıkebir İlçe... [Devamı]
MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN...

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK Kızılay’ın Vakfıkebir... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CAN...

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU Video  Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ

MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ...

Vakfıkebir İlçe Vaizi Ekrem Akbaş’ın, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal ile Zekat konusunda... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN P...

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM RADYOSU’NDA TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRMAYA TALİBİZ

ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SA...

KIYMETLİ KARDEŞLERİMİZ! Türkiye Diyanet Vakfı Vakfıkebir Şubesi olarak Zekat, Fidre, Fidye ve... [Devamı]
VAKFIKEBİR MÜFTÜSÜ HÜSEYİN KÖKSAL İLE RÖPORTAJ

VAKFIKEBİR MÜFTÜSÜ HÜSEYİN KÖKSAL İLE RÖ...

VAKFIKEBİR MÜFTÜSÜ HÜSEYİN KÖKSAL İLE… Vakfıkebir İlçe Vaizi Ekrem Akbaş, İlçe Müftüsü... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar